30 Август, 2026

Мария Габриел оттегля кандидатурата си за премиер, ГЕРБ няма да подкрепи втория мандат, отиваме на избори

Мария Габриел оттегля кандидатурата си за премиер, ГЕРБ няма да подкрепи втория мандат, отиваме на избори
Мария Габриел

Мария Габриел ще оттегли кандидатурата си за министър-председател, ГЕРБ няма да подкрепи втория мандат.

Това каза самата Габриел на извънреден брифинг на ГЕРБ в неделния ден.

"Бих искала да кажа 5 важни неща днес.

1. В последните девет месеца важни реформи за България се случват с ГЕРБ. Показахме, че можем да отстъпим пред националния интерес. И отново в името на това да бъде направено това България да има правителство, имаше разговори и в последните 3 дни. ГЕРБ направи жест, и отстъпи. И вместо това да бъде оценено, постъпи ново искане. Затова ние казахме не.

Не на постоянните нови условия, и не на нови и нови условия. Това постоянно изпълва ГЕРБ с нетърпимост по отношение на отказа от среща искането ни за споделена отговорност.

2. Искам да изразя съжаление от създалата се ситуация, в която е видно, че има солидна основа. Надявам се да се върнем към нея след избори, които се надявам да се проведат с мисъл за страната и повече смирение и прозрачност за повече отговорност.

3. Ще остана като вицепремиер и министър на външните работи до ден последен на това правителство. Благодаря на всички колеги-министри, с които не си казахме лоша дума.

4. В опцията за избори искам да покажа колко е важно това, че кампанията ще зависи от нас - дали ще се нахъсват хора един срещу друг, дали ще се играе със страховете на хората, или ще си дадем време ясно да откроим важните приоритети и ще се отиде на преговори след изборите с уважение към другия.

5. Утре ще внеса писмо в НС, че оттеглям кандидатурата си за кандидат за министър-председател. При така стеклите се обстоятелства заявявам ясно, че ГЕРБ няма да участва в преговори за втория мандат, каза още Габриел.

Очаквайте подробности!/БГНЕС
Сподели:
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние

Коментари (0)