6 Юни, 2026

МВнР: Скопие да покаже политически кураж и да започне да изпълнява ангажиментите пред ЕС

МВнР: Скопие да покаже политически кураж и да започне да изпълнява ангажиментите пред ЕС


Недопустимо е заявяването на загриженост за основните права на дадена общност да бъде използвано като претекст за необосновани и язвителни нападки към държава-член на Европейския съюз. Изявлението на премиера на РСМ за пореден път ясно показва реалното отношение на Скопие към основни ценности на ЕС и отхвърлянето на правото да се реагира на съществуващите дефицити.

Това се казва в позиция на българското МВнР във връзка с изявлението на премиера на Северна Македония пред Съвета на Европа. „Всяка аналогия със страданията на украинския народ в настоящата неоправдана война на Русия е цинична и недопустима“, подчертават от МВнР.

Европейската перспектива на Република Северна Македония минава през стриктно придържане към Европейския механизъм, създаден през юли 2022 г. Опитите за отклоняване на общественото внимание от липсата на воля за изпълнение на поетите ангажименти не са продуктивни и се разминават с декларираното от Скопие желание за изграждане на добросъседски отношения.

Особено притеснително в изявлението на министър-председателя Ковачевски е внушението, че ако Северна Македония не продължи пътя си на преговори за присъединяване към ЕС, това би имало отрицателно въздействие върху Албания. България последователно подкрепя европейската интеграция на всички държави в Западните Балкани въз основа на собствените им заслуги. За разлика от Северна Македония, Албания пълноценно е отворила присъединителните преговори и скоростта, с която ще напредва, зависи единствено от нейния напредък в процеса на реформи.

Призоваваме властите в Скопие да покажат политически кураж и да започнат да изпълняват ангажиментите, които са поели пред всички държави-членки на ЕС, за да завършат фазата на отваряне на присъединителните преговори. Отговорността за европейското бъдеще на Северна Македония е в собствените й ръце, подчертават още от МВнР, пише БГНЕС
Сподели:
Автобус се преобърна в София - двама души загинаха, 11 са тежко ранени (обновена)

Автобус се преобърна в София - двама души загинаха, 11 са тежко ранени (обновена)

Според дежурния диспечер на градския транспорт, в автобуса се е врязала лека кола, която се е състезавала с друг автомобил

Демерджиев обвини посланика на Украйна в намеса по казуса с Олег Невзоров

Демерджиев обвини посланика на Украйна в намеса по казуса с Олег Невзоров

В МВР имат данни накъде се е придвижил Невзоров

Вили Лилков: Едни и същи среди охулват жертвите на руската тирания - сега и преди век

Вили Лилков: Едни и същи среди охулват жертвите на руската тирания - сега и преди век

"Москва обявява, че тези, които бягат от болшевиките, са врагове, следователно са врагове и на българските комунисти!"

Коментари (0)