15 Януари, 2026

МЗ: С хронични и автоимунни заболявания може да се ваксинирате срещу Covid-19

МЗ: С хронични и автоимунни заболявания може да се ваксинирате срещу Covid-19


Условието е да не сте в активна фаза на заболяването, посочват от Министерството на здравеопазването, лекарите ще подписват допълнителен формуляр
От Министерството на здравеопазването заявиха, че хората с хронични и автоимунни заболявания могат да се ваксинират срещу Covid-19 - условието е да не са в активна фаза на заболяването в момента на имунизацията, 

Лекарите ще подписват допълнителен формуляр за пациенти със заболявания. Това съобщи заместник здравния министър Тома Томов. Хронично болните вече ще могат да си поставят Covid ваксина, но под условие:

"Възможност за отлагане на ваксинацията във времето са наличието на остро възпалително, остро инфекциозно заболяване или друго остро състояние, декомпенсиране на хронични заболявания, на сърце, бял дроб, бъбреци, неврологични усложнения", коментира Томов.

Хората с автоимунно заболяване също биха могли да се ваксинират, но и при тях условието е заболяването им да не е в прогрес. В този случай трябва да се изчака затишие, след което може да се постави ваксина, добави заместник здравният министър Александър Златанов:

"Да не подценяват състоянието, в което са, и това, че не могат да получат ваксина, а напротив, да спазват мерките максимално, да ограничат контактите си, защото те са рискови".

Ваксините може да имат противопоказания само за хората, които са чувствителни към някоя от съставките, описани в листовката. Преди ваксинация няма да се изследва наличието на антитела, каза още Тома Томов.
Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Лидерът на СДС смята, че ако не се яви нов политически играч на терена, ГЕРБ-СДС ще бъдат отново първи

Информационно обслужване опроверга дезинформация на Костадин Костадинов-Копейкин

Информационно обслужване опроверга дезинформация на Костадин Костадинов-Копейкин

Позиция на Информационно обслужване във връзка с изявления на председателя на ПП „Възраждане“

МЕЧ: Връчването на третия мандат на АПС е президентска грешка

МЕЧ: Връчването на третия мандат на АПС е президентска грешка

"На такива като Доган не трябва да им се дава мандат, дори да имат и първи, и втори резултат, и това е смелост на един президент да не им връчва мандат, така че ние го приемаме като негативен знак от президента."