23 Ноември, 2024

На 20 години Доган декларира: Ще помагам на ДС в борбата им с чуждите разузнавания и вражеските елементи

На 20 години Доган декларира: Ще помагам  на ДС в борбата им с  чуждите разузнавания и вражеските елементи

Ахмед Доган

Скандалите в ДПС и опитите на кръгове около бившата Държавна сигурност, комунистическия режим и зависими от Кремъл да представят почетния председател Ахмед Доган като национална ценност и борец за правата на турците и мюсюлманите, повдигна в обществото отново темата за 

истинския образ на Сокола

 Налаганите митове около него продължават да се насаждат в съзнанието на обикновените хора от обкръжението около съпредседателя Джевджет Чакъров. Тяхната власт в ДПС продължава да се  крепи на фалшивия и моделиран от ДС образ на шефа.
 Няма и грам съмнение, а и фактологично е доказано, че триликият агент „Сава“, „Ангелов“, „Сергей“ е работил активно за режима на Тодор Живков и против етническите турци и мюсюлманите, които след 1973 година са подложени на репресии, преименуване, ограничавани са правата им, нарушавани са свободите им.
Агентурното досие на Доган е 10 тома, а от него всеки непредубеден изследовател може да добие представа за моралния облик на Сокола.

Агент „Ангелов” на ВКР

Интересът на ДС е регистриран на 13 април 1974 г. от оперативния работник Стайчо Стойков. Той е офицер от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, ВКР), отдел при Главно управление на строителни войски (ГУСВ), IV отделение – Варна (самият офицер работи в Шумен). Според основните документи на Политбюро на ЦК на БКП за ВКР то е „политическият орган на партията в армията”.
На тази дата оперативният работник от ВКР пуска проверка на лицето Ахмед Исмаилов Ахмедов (тогавашните имена на Доган) в III отдел на ДС (архива на ДС), за да се установи по оперативния отчет дали набелязаният е свободен или е регистриран като сътрудник на друго управление на ДС (подобна проверка по оперативния отчет се прави задължително преди подхождане към вербовка на всеки кандидат-агент).
По това време Ахмед Доган е войник в поделение 2570 – Мътница (източен квартал на Шумен на около 8 км от центъра му и на около 10 км от Каспичан). Там постъпва през декември 1973 г. като машинен техник. Поделението се води към ГУСВ. В картона на проучването е в графата цел на проучването е записано „вербовка”.
В поделението Доган отбива военната си служба от декември 1973 г. Предложението за вербовката му се мотивира с необходимостта от внедряването на агент с средата на трима от редниците в поделението, които имат близки в Турция и „ангажират вниманието на останалите по въпроса за живота там”. Като подходящ човек според оперативният работник Стайчо Стайков от ВКР се явява Ахмед Доган.

Faktor.bg ще публикува поредица от най-любопитните документи от досието на почетния председател на ДПС. Предлагаме един много показателен документ, с автентичния почерк и подпис на Доган. Писан е само четири месеца след като е стартирало проучването му. Тогава Сокола е бил само на 20 години - пише 

клетвена декларация,

 в която изтъква, че  „….напълно доброволно и съзнателно се задължавам  да подпомагам органите на ДС в борбата им с  чуждите разузнавания и вражеските елементи в НРБ.“
През август 1974 година България е част от комунистическата система и съветската орбита, член на Варшавския договор и СИВ. Приоритет в борбата с чуждите разузнавания е главно и основно да се работи срещу турско, в комбинация с американското и английското. А вражеските елементи към този момент са българските турци и мюсюлмани, които от 1973 година са подложени на масирани репресии – смяна на имената и ограничаване на религиозните права и свободи.

dogan1.jpg

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас