Аз съм в политиката още от времето, когато направихме със Слави Трифонов референдума. Той бе свързано с пряката демокрация и ще продължа да бъда в политиката, ако съм полезен. Това обяви по БНТ юристът Петър Илиев, който в двете неуспешни правителства на ИТН беше номиниран за правосъден и вътрешен министър.
Имам пълната подкрепа на лидера и на председателя на парламентарната група на ИТН. Гледаме в една посока с тях и предполагам, че ще продължим да гледаме в една посока. Аз не съм свързан с този политически проект заради партийни постове и интереси, а заради каузата и идеите. Дори не съм член на ИТН. Чуваме се с Трифонов когато има нужда и когато има какво да си кажем, обясни Илиев.
Той бе категоричен, че няма агресивен стил на поведение, а по-скоро е експресивен в реакциите си.
След номинацията ми за вътрешен министър бяхме със семейството ми подложени на подла атака, дори замесиха баща ми, който е починал преди 16 години. Сигурно има много повече причини за атаката срещу мен, но стигам до извода, че през тези 30 години преход българските политици бяха поставени в някакви зависимости от различни кръгове и неформални центрове. Изведнъж се появи един млад политически проект, който излъчва експерти, а те не са минали през тези задкулисни центрове, не са одобрявани от хората, които искат да кадруват. Кукловодите се уплашиха, че трудно ще контролират такива хора като мен. Логиката е такава, така си обяснявам атаките срещу мен и други лица на ИТН. Независимостта създава тревога сред някои кръгове, смята юристът.
Той не подмина и темата за обвиненията в плагиатство, акцентирайки, че иска на този етап да се впуска в подробности, защото
има законов ред и процедура,
която тече.
Нека да изчакаме да свърши работата Етичната комисия на СУ, която е сезирана за проблема, тогава да говорим. Фактите и истината ще излезнат, но това което ще кажа като принципна позиция е, че съгласно правилника на университета проблемът трябва да се реши от Факултетния съвет, той е компетентният орган, а нямам отговор защо Етичната комисия се занимава със случая. Във Факултетния съвет всички са юристи, професори и доценти, а в Етичната комисия има само един юрист. Но когато приключи процедурата, тогава ще коментирам. Книгата ми е издадена през 2015 година и няма промяна в размера й, другото са медийни спекулации. Проблемът е, че други са важните теми на нашата държава, а те се подменят със скандали, които нямат обществена стойност, подчерта Илиев.
Той отговори и на въпроса, какво би свършил, ако беше избран за министър на МВР.
Щях да увелича престижа и авторитета на българския полицай, да бъде увеличено възнаграждението и стимулите му, за сметка на оптимизация на състава, който пребивава в коридорите и кабинетите. Пълен рестарт на системата в МВР не може да се случи в България, но оптимизация може да се прави, заяви близкият до Слави Трифонов политик.
ИТН има детайлно развита програма в сектор „Правосъдие“, в нея е включена и точка закриване на специализирания съд и прокуратурата. Но това трябва да се направи внимателно, защото там работят хора с чест и достойнство, става дума за съдби, а не просто да се закрият едни институция, зад тях стоят реални хора. Ние в програмата си сме заложили пряк избор на главния прокурор, но тези промени трябва да минат през промени в Конституцията, а това изисква свикване на Велико народно събрание, уточни Илиев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас