"Темпото в парламента не е ниско. Когато има искания за изслушвания, те не могат да бъдат изключвани от програмата. Това не е лошо, защото също е завръщане към парламентаризма. Виждаме сами колко често министър-председателят е в Народното събрание. Ключовите законопроекти отнемат повече време за подготовка. Такъв е законопроектът за бюджета. По него ще има много сериозен дебат в комисиите и в пленарната зала, след като бъде внесен във вторник. Със сигурност законът за бюджета ще бъде приет до 31-ви март. Най-много време ще ни отнеме разглеждането на второ четене, защото тогава няма и ограничение за изказванията на народните представители". Това заяви председателят на Народното събрание Никола Минчев пред БНР.
"Не крия министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Той няма нужда от моята закрила. Мустафа Карадайъ е задал въпрос, от чийто отговор не е доволен. Аз не контролирам отговорите на министрите. Изпратил съм писмо до Бойко Рашков. Не мога да спра нито един народен представител да поиска оставката ми. Иван Тотев също заяви, че би подкрепил подобно искане. Неговото възражение беше за въпрос, който аз върнах. Г-жа Ангелкова също изрази недоволство. Чувствам се добре и не се притеснявам, че срещу мен има опитни парламентаристи", каза още Минчев.
"Опозицията предложи текст за мораториума и ние преценихме, че в този момент е подходящо да се наложи. До 31-ви март ни дава възможност да преценим кои са най-подходящите действия срещу кризата. Винаги теоретично можем да вземем решение за прекратяване на мораториума. Тенденциите е това да се случи още преди крайния срок", коментира председателят на НС. Водещата Силвия Великова се пошегува дали народните представители няма да се забавят с бюджета и на практика да дойде време да гласуват актуализацията му. Минчев отрече подобен сценарий. Той допълни, че фокусът в парламента трябва да е върху бюджета, а не толкова към изтеклите мандати на председатели и състави на комисии. Председателят на НС определи иронично писмото на Иван Гешев до европейските институции за оказван политически натиск над прокуратурата. Той не изключи възможността КПКОНПИ да остане без председател и на мястото на Сотир Цацаров, който подаде оставка като председател да има временно изпълняващ длъжността му.
Според него има нужда от зеления сертификат, с който се дава пример на гражданите и се проявява съпричастност към тях. "Показваме, че можем да се поставим под всички изисквания, както останалите. Приемането на зеления сертификат има не само здравен, но и морален аспект. Няма да се откажем от него. Би могло да има санкции. До сега не съм гонил депутат от залата и се надявам да не се създава подобна ситуация. Вижда ми се много крайна мярка. Заплатите на депутатите се изплащат по банков път. Аз лично не знам да има проблем с възнаграждението на Делян Пеевски, поне до мен не е достигнал. Това са народни представители, които са избрани от хората. Някои ми искат оставката, но това е част от работата. Докато българските граждани оценяват като успешна работата ни, трябва да продължим да я вършим. Засега социологическите проучвания показват повишаване на доверието към Министерския съвет и парламент. Миналата година имаше две Народни събрания, които не излъчиха правителства и това нямаше как да не се отрази на рейтинга на институцията", каза още Никола Минчев.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.