България
Никола Янков: Никога не е имало идея някой да си отваря очите за "Лукойл" – става въпрос за пари
Никола Янков, стопкадър: бТВ
От 3 млрд. долара човек може сам да си представи каква малка част е достатъчна, за да се корумпира българският политически елит, коментира той
„Лукойл“ заобикаля санкциите и въпреки забраната изнася петролни продукти. 2 милиона лева са данъците, които компанията е внесла само за шест месеца, но не в България, а в Русия. Данните са от разследване на неправителствената организация Global Witness, Центъра за изследване на демокрацията в България и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.
„Става въпрос за пари, а не за нещо друго“, каза в предаването „Тази сутрин“ Никола Янков, асоцииран старши сътрудник в икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията.
По време на правителството на Кирил Петков България получи разрешение да използва руски петрол, както и държави от ЕС, които нямаха излаз към море, което да им позволи алтернативен внос. Едно от условията беше горива, произведени с руски петрол, да не се изнасят за държави членки на ЕС.
„Това е довело до тройно увеличение на преработката на руски нефт в бургаската рафинерия и реализацията на печалба за „Лукойл“ за 3 млрд. долара от началото на това изключение. 1 млрд. долара са внесени като данъци в руския държавен бюджет. Това са нашите пари – парите на българските и европейските потребители. Горивата, преработени в Бургас, очевидно не са отишли само за България, тъй като ние не сме увеличили потреблението си три пъти“, подчерта Янков и припомни, че експертът е бил разрешен единствено за Украйна.
„Украйна ограничи вноса на българските петролни продукти, защото са руски. Те не са глупави хора, те не искат със собствените си пари да финансират война срещу тях“, добави той.
„Има Агенция „Митници“, ГД „Граничен контрол и ДАНС, които трябва да се занимават с тези теми, както и с Русия и националната сигурност на България. Ограничението за България е да не се изнасят петролни продукти от руски произход. Такъв експорт очевидно е осъществяван. Има едно изключение, което позволява на България да позволи да изнася, ако има екологична заплаха – „Лукойл“ да не може да складира опасни продукти на своя територия. С този доста „измислен“ аргумент се е позволявал експортът. Това е вратичка, която е оставена. Всички разбираме, че това е формално. Нямам представа коя институция трябва да каже дали е имало екологичен риск, но по-притеснителното е, че и премиерът, и финансовият министър не знаят“, подчерта Янков.
„Никога не е имало идея някой да си отваря очите. „Лукойл“ е оставена да си работи спокойно и да реализира печалба в Русия, която се плаща с нашите пари. От 3 млрд. долара човек може сам да си представи каква малка част е достатъчна, за да се корумпира българският политически елит“, каза още той.
„Ние плащаме пазарна цена. В 13 държави в ЕС, където се спазва санкционния режим, горивата са по-евтини, отколкото в България. Българските граждани плаща скъпи горива. Аргументите, че това се прави, за да се гарантира сигурност на доставките и ниски цени, не са верни. Това се знае от самото начало. Става въпрос за пари – за руските пари“, подчерта Никола Янков.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас