24 Декември, 2025

Отлагат въвеждането на електронни рецепти за антибиотиците и лекарствата за диабет

Отлагат въвеждането на електронни рецепти за антибиотиците и лекарствата за диабет

Измененията в Наредба № 4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, с която се въвежда задължително електронно издаване на две групи лекарства – антидиабетни и антимикробни, ще влязат в сила с точно посочена дата след обнародване в Държавен вестник, съобщиха от Министерството на здравеопазването.

Първоначално заложената дата 1 октомври 2023 се измества. Предстои експертите на здравното министерство да отразят всички становища и предложения, постъпили в хода на общественото обсъждане.

Въвеждането на е-рецептата следва да бъде съобразено и с изискването и препоръките на Министерството на електронното управление за генериране на два Национални референтни номера – първият от тях при изписването на рецептата, а вторият при отпускането на лекарствения продукт.

По този начин ще се гарантира контролът върху употребата на двете групи лекарства, ще се пресекат нерегламентираните практики, които биха довели до недостиг или липси на лекарствени продукти за българските граждани.

Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета