През 2024 няма да се стигне до примирие в Украйна, нито до "среща на върха" между украинския и руския президент, прогнозира Петър Карабоев, заместник-главен редактор на в. "Дневник", в предаването "Видимо и невидимо:Контрапропаганда". Тема на разговора бе четвъртата среща на на съветниците по националната сигурност и политическите съветници на световните лидери относно прилагането на украинската формула на мира в Давос. Срещата завърши ден преди началото на традициония Световен икономически форум в Давос и съвпадението във времето според Петър Карабоев не е било случайно.
"Според мен целта на тази среща бе да бъде "придърпан" т.нар. "Глобален юг" (БРИКС, Саудитска Арабия, някои африкански и латиноамерикански страни , б.р.), за да не се превърне войната в Украйна в "европейската война". Ако войната остане само в ръцете на евроатлантическата общност, постигането на мир, който не облагодетелства агресора, има риск да попадне във водовъртежа на очакваните много важни избори в САЩ в края на годината и за европарламент през пролетта, опасява се анализаторът.
"Глобалният Юг", не на последно място под въздействието и на руската пропаганда, която от самото начало твърди, че това е война между Русия и НАТО, се занимава със съвсем други неща. Кремъл обещава да помогне на тези страни да се отърват от американския колониализъм и от дълговете си, и те, макар че са зависими от житото и храните, които идват от Украйна, и от горивата, които идват от Русия, не искат да взимат страна. А гласовете на тези държави са нужни, включително при гласуването на резолюции в ООН", обяснява важността на ангажирането им с търсене на приемлива формула на мира в Украйна Петър Карабоев.
Той обяснява съвпадението във времето на четвъртата среща за Украйна и Световиня икономически форум в Давос, с желанието на украинския президент да търси подкрепа от китайското ръководство за постигане на мир. Но Китай изпрати на икономическия форум своя премиер, който не коментира войната в Украйна, и с когото Зеленски не успя да се срещне. "Китай би могъл да изиграе друга роля - като подготви различна рамка за преговори, когато се стигне до ситуация, в която Москва и Киев са готови да разговарят. Десетте точки от мирната формула на Зеленски, са принципни, те изглеждат като наистина изисквания, които може да постави всяка подкрепена от демократичния свят нападната държава. Но когато се преговаря, както се казва, за танго са нужни двама, и другата страна също трябва да приеме че има платформа, върху която е готова да дискутира" - очертава реалната роля на "поднебесната империя" анализаторът.
Фундаменталният въпрос е могат ли украинците да се откажат от територия, не завинаги, но вероятно за дълъг период от време - твърди Петър Карабоев. "Светът е замразявал много конфликти в съмеренната история, трябва да се спре кръвопролитието с цената на някакъв компромис. Да, това означава някаква победа за Русия, но на практика без военната помощ на САЩ и съюзниците от НАТО, която се бави, Украйна няма как да удържи дори сегашният паритет". Гостът не изключи по някакъв начин да бъде повторен сценария със Северна и Южна Корея, примирието между които трае вече 71 години.
Петър Карабоев коментира и възможността Западът да насочи към Украйна конфискуваните руски активи, като уточни, че в момента се търсят юридическите основания за подобно действие.
Целият разговор на Калин Манолов с Петър Карабоев можете да гледате на https:
Петър Карабоев
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас