"Оставането в управленска позиция на настоящето правителство и на Бойко Борисов стопява както политическия капитал на ГЕРБ, така и неговия личен политически капитал". Това каза пред БНР политологът доц. Огнян Минчев. "Ако Бойко Борисов направи крачка назад и се опита да преподреди редиците си – на партията си, на съмишлениците си, с оглед на предстоящите избори, едно експертно или програмно, коалиционно правителство би било победа в този смисъл. Но това също носи своите рискове, тъй като не се знае колко време би могло да издържи едно подобно експертно правителство начело на страната и то може да бъде само кратка прелюдия към служебно правителство“, коментира Минчев.
В коментара си по предложението на вицепремиера Красимир Каракачанов за експертен кабинет, Огнян Минчев посочи, че позицията на Каракачанов е опит да съхрани собствената си политическа позиция и политическо наследство, ако Борисов "изгърми" по време на сегашното противопоставяне. "Ако в един момент самият премиер или настоящата политическа конфигурация се наложи да направят крачка назад, вследствие на протеста или на други, съпътстващи протеста явления, протичащи зад сцената, то тогава на обществото и държавата остава един основен политически избор – или служебен кабинет начело с Радев, или програмно коалиционно правителство, което да доведе страната до предсрочните избори."
"В зависимост от развитието на ситуацията може да се оцени всеки от вариантите", допълни Минчев. Според него в началото на протестите служебен кабинет е имал повече шансове, а сега с отслабване на силата на протестите се налага като по-вероятен вторият вариант – на коалиционно-експертно правителство. „Ако настоящето правителство не удържи позициите си и не продължи да управлява, на висока цена, разбира се, през следващите месеци или дори до датата следващите избори.“
Относно предлагания от т.нар. "отровно трио" план за България в пет точки Огнен Минчев отбеляза, че те „не могат да бъдат план" и че "тези пет точки, написани на коляно, може да ги напише всеки средно интелигентен човек, който познава проблемите на България."
На практика това е една от основните критики към протеста – лидерите му отказват да очертаят хоризонт, който този протест преследва, подчерта доц. Огнян Минчев.
Един протест има смисъл тогава, когато се превръща в обществено движение, трансформиращо гражданската енергия за съществена политическа промяна. За съжаление този протест няма подобна енергия, смята Минчев. По думите му отвъд оставките на премиера и главния прокурор, нямаме абсолютно никаква ориентация в каква посока лидерите на този протест ще поведат обществото.
Гневът, свързан със статуквото, много лесно се трансформира в омраза, а при настоящия протест тя е прекалено много концентрирана, особено в редовете на тези, които се смятат за негови лидери, изтъкна още политологът.
Запитан колко от ГЕРБ ще „отхапе“ Цветан Цветанов с учредяването на своята партия, Минчев отбеляза, че едва след охлаждането на отношенията между Борисов и Цветанов премиерът е взел мерки да изгради „по-стабилна своя подкрепа в някои от ключовите крепости на Цветанов в регионалните организации на ГЕРБ“.
„Очевидно е, че за Цветанов няма да бъде проблем да отцепи и присъедини определени структури, които сам е изграждал. Въпросът е каква част от избирателите, които стоят зад тези структури, ще преминат от ГЕРБ към партията на Цветанов“, отбеляза Огнян Минчев.
Огнян Минчев
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас