27 Ноември, 2024

Почитаме жертвите на комунизма в България

Почитаме жертвите на комунизма в България

Днес, 1 февруари, от 11 часа ще бъде почетена паметта на жертвите на комунизма в България. Поклонението ще бъде на обичайното място – в градинката пред НДК в София, пред храма „Свети Георги“, където е издигнат и мемориалът на жертвите на комунизма. Организатори на събитието са Инициатива „Бъдеще с памет“. Ще бъде отслужена  панихида от митрополит Геврасий и отдаване на почит пред паметта на репресираните от тоталитарния режим.

1-ви февруари е една от най-черните дати в новата ни история. През 1945 година на този ден са изпълнени смъртните присъди на бившите регенти, дворцови съветници, министър-председателя, министри и народни представители от 25-то Народно събрание. Те са издадени от Първи и Втори върховни състави на т. нар. Народен съд, организиран от новата комунистическа власт под диктовката на Георги Димитров от Москва.

1 февруари се почита за първи път през 2011 г., когато е утвърден с решение на правителството на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов като официален Ден за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.

Това става по предложение на президентите на Република България д-р Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002), които възприемат идеята от политическия емигрант общественик и филантроп Дими Паница.
Росен Плевнелиев е единственият действащ президент, който с гвардейска рота е отдавал почит пред паметника на жертвите. През първия си мандат като държавен глава на България Румен Радев забрави жертвите на комунизма и нито веднъж не сведе глава за почит пред паметта им. Така утвърди политиката за разделение и противопоставяне на нацията.

Мемориалът на жертвите на комунизма пред НДК е иницииран от над 100 души – репресирани и близки на загинали, интелектуалци и политици през 1994 година.

Строителството е извършено в периода 1997-1999 г. Средствата са дарени от стотици родолюбиви българи. Първите дарители са инж. Цветан Иванчев и поетесата Жени Заимова, а основният спомоществовател е Илия Илиев, политически емигрант в САЩ, чието дарение от 60 000 долара е в памет на родителите му Султана и Богдан Илиеви, преследвани и мъчени от комунистите. Мемориалът е открит на 11 септември 1999 г. с тържествена църковна служба.
Сподели:
Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...

Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...

С подписването на унищожителния за България Ньойски мирен договор от 27 ноември 1919 година страната ни изпада в тежка международна изолация

79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи

79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи

Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия