"Задачата изглежда по следния начин – как да плуваме в басейн, без да се намокрим. Как да съставим правителство в силно фрагментиран парламент, без да си сътрудничим с никого. Противопоставянето между първите две формации е напълно разбираемо. Отварянето на диалога към другите партии е своеобразна нормализация", коментира пред БНР политологът Теодора Йовчева.
Според нея има противопоставяне, което отива отвъд политиките, но вече е електорално непрестижно да кажеш, че няма да си сътрудничиш с някого, защото имаш различни разбирания за политиката.
"Ако доскоро имаше абсолютни червени линии, които отблъскваха гласоподаватели, то избирателите вече се свиха до твърди ядра, до по-дисциплинираните. Различните коалиции стават по-малко непрестижни", отбеляза тя.
Относно проекта за състав на правителство, оповестен от ПП-ДБ политологът допуска "целенасочено да е предложен кабинет с по-ярки лица, за да пренасочат вниманието на ГЕРБ към останалите формации в парламента".
"Кабинетът, който беше предложен от ПП, има характер по-скоро на партиен кабинет. Този кабинет не беше надпартиен. По-скоро говорим за кабинет, който цели да наложи водещи лица от ПП в общественото пространство. Едната критика към тях е, че са се поддали на натиск и са поели отговорност, която не се очаква от тях. Другата теза е, че с представянето на свой вариант за правителство те са се доказали като градивна сила, която прави възможното да се случи правителство, добави политологът.
"По-скоро ПП гледаше напред във времето, налагаше лица, в чието политическо бъдеще смята да инвестира. Използва го като възможност за реклама. Ако се търси искрена подкрепа от страна на БСП и останалите формации в парламента, е по-логично да видим технократски състав от правителство, за да се привлече подкрепа на идеологически далечни формации, коментира Теодора Йовчева относно първия мандат и ходовете на ГЕРБ.
"Каквото и да се случи, в настоящия парламент ще виждаме плаващи мнозинства", смята тя.
"ИТН са най-ентусиазираните потенциални получатели на третия мандат", изтъкна още Йовчева.
По думите ѝ заради несигурната си политическа съдба те биха положили усилия.
"Българският избирател е един от най-склонните да си сменя предпочитанията. Българите много лесно си сменят предпочитанията между партии, между тотално различни партии. Това означава, че гласуваме на емоционален принцип. Много е спекулативно да се говори какви биха били резултатите (при нов вот скоро – бел. ред). Има спад във вота за всички, исторически, той е видим при ПП и БСП, по-сериозно. Единствените печеливши ще бъдат "Възраждане". "Възраждане" обира вот на бивши избиратели на ПП, на млади хора, които живеят в чужбина. Не съм сигурна този таван колко е висок и колко е нисък и дали привлича само националистически избиратели. Ние смятаме, че привлича само проруски избиратели, но не е точно така. Като цяло системно недоволните отиват при "Възраждане", каза още в анализа си политологът.
"Новите избори са най-сигурното нещо, което ни се случва през последните 2 годин", обобщи картината Теодора Йовчева.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."