Иван Сирлещов гостува на Васил Данов в рубриката „Видимо и невидимо: Абордаж“. Дълги години той изследва родословното си дърво. Първите писмени сведения за рода Лещови датират от 1690 г. Иван Сирлещов произлиза от семейството на Димитър Лещов, известен за онова време банскалийски възрожденец и предприемач, търгуващ в Австро-Унгария и Франция.
Съгласно договора между Османската и Австро-унгарската империи, в края на 18-ти век гръцките и българските предприемачи, са можели да се възползват от определени привилегии, въпреки че са православни християни.
Иван Сирлещов попада на писмо от 1788 г., писано от неговия прадядо (9 пъти пра) до императора на Австро-Унгария, с което той моли за разрешение да бъде построена гръцко-влашка църква в Пеща. Църквата е завършена за 10 години и е изографисана от друг банскалия - Тома Вишанов, а по мащаби и блясък е несравнима.
Преди 4 г. И. Сирлещов се свързва с руски свещеници, които в момента служат в българската църква и те го информират, че след края на Втората световна война унгарската държава е изпратила покани до румънската, сръбската и гръцката държави, но не и до българската, до колкото им било известно, „да се вземе“ храма. Отговор не е имало. Тогава през 1949г. в храма се настанява руската църква и слага надпис „московска патриаршия“. В момента църквата, построена преди „само“ 225 г., е на 7-мо място в забележителностите на Будапеща.
Иван Сирлещов е писал до Външно министерство, свързал се е с Фондация „Кирил и Методий“ и Светия синод, с молба храмът да се обслужва от български и гръцки свещеници, т.к. е построен със средствата на родолюбиви българи и гърци, но за съжаление, към момента няма отговор от никого.
Това е поредното посегателство от страна на руската православна църква и руската държава върху религиозно и културно средище на българите, което е „само“ на 225 г. То трябва да бъде спасено, а не да бъде прегазено, както много други светини, от булдозерите на путиновата държава.
За това какво пише в писмото до императора на Австро-Унгария, каква е съдбата на българската църква след 1949г, какво е състоянието на храма и неговия двор - отговори на тези и други въпроси можете да намерите като гледате видеото:
Иван Сирлещов
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"