12 Януари, 2026

Последната фаза на Прехода - и у нас, както в “братска Русия” военните поемат нещата с все по-твърда ръка…

Последната фаза на Прехода - и у нас, както в “братска Русия” военните поемат нещата с все по-твърда ръка…

Авторът

Идеята на Стефан Янев за борд, одобряващ депутатите – заимствана от Мусолини

Евгени Канев

Интересна смяна на персонажите за борба с евроатлантическото влияние у нас наблюдаваме след влизането в ЕС.

В първата част на Прехода,

 тя бе ръководена директно или косвено от политици, отгледани от МВР и със школа в Симеоново - стартирайки от Общонародния Комитет за защита на националните интереси (ОКЗНИ), дал път на два пъти президент и днес виден задкулисен играч - и стигайки своя апогей с дългогодишен премиер и лидер на една от най-големите български партии.
Точно същият президент обаче предоставя плацдарм на първия генерал в политиката като вицепрезидент. Следват куп генерали-политици от авиацията, докато и те се сдобият с президент. Общото между всички е, че са обединени срещу влиянието на НАТО в полза на Русия, въпреки че някои от тях дължат генералското си звание именно на НАТО.
Дали обаче тази метаморфоза е чист вътрешен порив или условие за влизане в политиката?
Да вземем гениалната идея на новия партиен лидер и бивш генерал за одобряване на депутатите от борд с представители (кои?) на БПЦ, БАН, синдикатите и …работодателите (които неизвестно защо са изпускани от медиите). 
Ами 

идеята обаче не е съвсем нова

Оказва се, че подобна идея е въведена от Мусолини. В парламента на Италия от 1928 г, 400 депутата са излъчени от 1,000 кандидати, номинирани от синдикатите, работодателите и граждански организации. А след това Великият Съвет на Фашизма избирал 400 от тях.
Интересно съвпадение?

А какво да кажем и за един друг бивш генерал, който се втурва в политиката с прокламация за вредния Запад и братска дружба с Русия? Тук е само малка подробност, че същият дължи кариерата си на мисии на НАТО. По интересно е, че след дълги съдебни дела за злоупотреби в армията е оправдан. И както с много други политици у нас, които след среща с прокуратурата изведнъж сменят публичния си облик - и той се втурва в нея с антинатовски лозунги. Но щеш ли - в публичните материали по делото има информация за негова жалба, че заради клеветите срещу него му е бил провален важен пост в… НАТО.

Та изглежда и у нас, както в “братска Русия” военните поемат нещата с все по-твърда ръка…
Последната фаза на Прехода, вероятно.

Сподели:

Коментари (0)

Посланикът ни в Скопие: Търсят извършителя на вандалския акт срещу посолството

Посланикът ни в Скопие: Търсят извършителя на вандалския акт срещу посолството

Наблюдава се ескалация – от вандалски прояви срещу културни обекти до физически нападения срещу представители на българската общност; нападението срещу дипломатическа мисия е качествено различен акт и преминава важна граница, предупреждава Желязко Радуков.

След три седмици ваканция депутатите се връщат на работа

След три седмици ваканция депутатите се връщат на работа

Първото заседание на Народното събрание ще бъде на 14 януари, сряда, от 9 часа

Президентът връчва първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС

Президентът връчва първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС

Според предварително изявление на Бойко Борисов той няма да бъде изпълнен и ще бъде върнат