6 Декември, 2025

Посолството на Украйна: Нова руска провокация, прожектират в София филма „Азофстал“ – фалшификация на истината

Посолството на Украйна: Нова руска провокация, прожектират в София филма „Азофстал“ – фалшификация на истината

Архивна снимка от руските бомбардировки на Азовстал

 Посолството на Украйна в Република България публикува тази вечер специално изявление, свързано с поредна руска провокация.
На 25 май Руското посолство е планирало прожекция на документалния филм „Азовстал“, което Украйна остро осъжда като провокация, която няма нищо общо с истината и е поредна мръсна руска пропаганда срещу украинската съпротива.

Ето и пълния текст на изявлението:

 „Посолството на Украйна в Република България остро осъжда планираната прожекция на документалния филм „Азовстал“ в руския културно-информационен център в София, към посолството на руската федерация. Украйна разглежда това събитие като открита пропаганда на войната, водена от руски дипломати на територията на държава-членка на ЕС и НАТО. 
От началото на пълномащабната военна инвазия на Русия в Украйна, руските окупатори са извършили почти 85 хиляди военни престъпления и други зверства. Руснаците убиха повече от 10 хиляди мирни украинци, раниха над 13 500, повредиха или унищожиха почти 100 хиляди обекта на гражданската инфраструктура. Руската армия атакува жилищни райони и критична инфраструктура на Украйна, като систематично нарушава нормите на международното хуманитарно право. Прожекцията на филма е опит да се оправдае престъплението,  агресията и окупацията на украински територии, разрушаването на украинския град-герой Мариупол, унищожаването на металургичния завод "Азовстал", изопачаването на фактите за героичната защита на града, заличаването на убийствата на хиляди украински цивилни от руски военнопрестъпници. Посолството на Украйна обръща внимание на действията на дипломатическата мисия на руската федерация в Република България, която системно разпространява военна пропаганда и идеология на рашизма.“

Източници на Faktor.bg разкриха, че адв.  Владимир Дончев е сезирал Външно министерство за готвената провокация. Това  е нагла гавра с истината и демократичните ценности, акцентира Дончев, който е бивш депутат два мандата и член на Вътрешната комисия за сигурност. Дончев настоява външният министър да вземе вземе незабавни мерки, сезирайки компетентните инстанции, за да бъде спряна провокацията.

Сподели:

Коментари (0)

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Страната има нужда от структурни реформи, не от подобрения - за това обаче е нужен мандат, мнозинство в парламента.