Президентът на Съединените щати Джо Байдън пристигна в Брюксел за днешната среща на върха на НАТО. България ще бъде представена от делегация, ръководена от държавния глава Румен Радев.
В програмата на Радев са предвидени срещи с други държавни лидери.
В петък генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че лидерите на съюзниците ще се договорят за промени в стратегическата концепция на Алианса 2030.
Той подчерта, че последните от тях са направени през 2010 година в Лисабон, а оттогава светът доста се е променил, както и заплахите за сигурността и отбраната - в настоящата концепция Китай не е споменат изобщо, за климатичните промени се говори съвсем бегло, а отношенията на Алианса с Русия са били на съвсем друго ниво.
Генералният секретар допълни, че сега те са в най-ниската точка от времето на Студената война.
Сред темите е и изтеглянето на натовските войски от Афганистан. Очаква се да бъде обсъдено и подобряването на отбранителните възможности както в Космоса, така и онлайн.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че се надява в бъдеще между страните от Алианса да има по-голяма политическа съгласуваност. Това е и първо участие във форума за Джо Байдън в качеството му на американски президент.
За да се намали напрежението, страните-членки ще обявят, че са против разполагането на ядрени ракети с наземно базиране в Европа по информация на изданието „Дифенс нюз“.
Това става два дни преди предвидената среща между президентите на Съединените щати Джо Байдън и на Русия Владимир Путин в Женева.
Движението около щаб квартирата на НАТО и части от белгийската столица е силно ограничено поради мерките за сигурност.
Още от България
Кирил Петков: Руската неонацистка среда намира последователи сред млади хора и в България
В книгата "Русия и крайната десница: поглед към десет европейски държави“, издадена от Международния център за борба с тероризма, са разгледани 20 конкретни случая в 10 европейски държави.
Димът от пожарите в Сърбия достигна София, предупредиха кюстендилци да затварят прозорците
"Вследствие на множество пожари на територията на Сърбия се образувал такъв облак от дим, който въздушните течения пренасят през западната част на нашата страна"
Нивото на Дунав при Галац спадна до 16 см - най-ниската стойност за последните 30 години
Островът в средата на реката близо до Галац се разраства както на дължина, така и на ширина и това принуждава ферибота, свързващ Галац с окръг Тулча, да заобикаля няколкостотин метра, за да избегне засядане