1 Януари, 2026

Проф. И Дичев: Да гледаме собствените си интереси, а не да се кланяме на някакви "спасители"

Проф. И Дичев: Да гледаме собствените си интереси, а не да се кланяме на някакви "спасители"

Проф. Ивайло Дичев

„За съжаление се шири едно голямо неразбиране за това, какво се е случило, защото в нашата страна още тогава – 9 септември, има едно помагачи, които се оказват подкрепени от СССР, за да вземат властта, да я узурпират и да я практикуват с помощта на насилие почти половин век. Тези хора досега са една част от нашето население, чиито семейства и чиято история е свързана с този период. Да кажем, че това са една трета, а от другата страна имаме една трета пострадали – някои изгубили имота си, а други живота си. Имаме и една трета колебаещи се хора“, коментира пред БНР културологът проф. Ивайло Дичев.

Според него „етиката на благодарността към Русия е един от най-големите ни проблеми“.

„Тя започва от Освобождението и след него и се интерпретира от русофилите, че трябва да се благодарни до края на живота си. Това геополитическо действие е сложно, има най-различни аспекти в него – помощ, солидарност, но и интереси на една империя“, каза проф. Дичев и допълни, че тази тенденция се наблюдава и при т. нар. второ освобождение през 1944 г.

„Трябва да гледаме собствените си интереси и да вярваме в себе си, а не да се кланяме на някакви "спасители", отбеляза той.

Сподели:

Коментари (0)

Заради еврото Русе обяви безплатен транспорт до 3 януари

Заради еврото Русе обяви безплатен транспорт до 3 януари

Новината съобщи Десислава Василева от "Общински транспорт Русе" ЕАД. При част от фискалните устройства е възникнал технически проблем.

Желязков с послание за 2026 г.: Ние сме сред 5-те най-бързо развиващи се икономики в ЕС

Желязков с послание за 2026 г.: Ние сме сред 5-те най-бързо развиващи се икономики в ЕС

"Страната ни изпраща 2025 година с брутен вътрешен продукт от 113 милиарда евро и икономически растеж от над 3 процента, което ни нарежда сред петте най-бързо развиващи се икономики в Европейския съюз", пише в новогодишното си приветствие премиерът

Минути след полунощ в "Майчин дом" проплака първото бебе за 2026 година

Минути след полунощ в "Майчин дом" проплака първото бебе за 2026 година

От болницата съобщават, че изпращат 2025 година с две близначки, а общо за изминалата година в „Майчин дом” на бял свят са се появили над 3000 бебета