Проф. Михаил Станчев е роден в семейството на бесарабски българи, депортирани от режима на Сталин в малко село в Казахска СССР. Той е завеждащ катедра по Нова и най-нова история в историческия факултет на Харковския национален университет „Василий Каразин“, избяга от войната в Украйна и потърси убежище в България.
Наскоро той посети за кратко Харков и сподели своите впечатления за настъпилите промени там в предаването „Видимо и невидимо: За Украйна“.
Проф. Станчев разказва за първите дни от нахлуването на русия в Украйна, за сирените, падащите бомби, липсата на хляб и лекарства, разрушените сгради. Връщайки се там сега той забелязва, че някои от разрушените сгради, особено в централната част на Харков са напълни възстановени, а други са в процес на ремонт. „Ако не знаех, щях да помисля, че няма война.“ Но всичко е поскъпнало 2 до 3 пъти, много от магазините са закрити, особено дребните търговци, от които е пазарувал преди войната
Много от неговите бивши или настоящи студенти сега са на фронта. С някои от тях той е успял да разговаря.
„Когато путин каза, че Украйна е създадена от ленин, аз не знам, или трябва да разбираш че лъжеш на 250%, или да не разбираш какво говориш.“, казва професорът.
Според проф. Станчев украинският народ ще се съпротивлява до последно: „По-въоръжена и подготвена армия сега няма в Европа.“
Какви промени са настъпили в Украйна, какво са споделили бивши студенти на проф. Станчев за войната в Украйна и живота по време на война, отговори на тези и други въпроси ще намерите във видеото:
България
Проф. Михаил Станчев: Вместо Путин да демилитаризира Украйна, стана точно обратното (ВИДЕО)
Михаил Станчев
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас