24 Ноември, 2024

Проф. Милена Стефанова: Политиците се научиха да виждат голямата цел

Проф. Милена Стефанова: Политиците се научиха да виждат голямата цел

Милена Стефанова, снимка: БГНЕС

"Кратък парламентарен сезон, но много интензивен и наситен от гледна точка на постигнати някакви пътечки към евентуално едно стабилно управление", определи пред БНР проф. Милена Стефанова - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" политическия сезон и работата на кабинета.

"Каквото и да го наричат там мнозинството, застанало зад правителството, в теорията на политиката се нарича коалиция, но те да си го наричат както искат, само да вървят в тази посока по-дълго време. Постигнаха доста. Дори няма 2 месеца от началото на правителството и 3 месеца от началото на работата на парламента, а вече имаме бюджет - те там постигнаха някакъв компромис. Никак не им е лесно, но виждаме, че успокоиха тона, с който разговарят помежду си, научиха се да разговарят рационално - така, както трябва да си говорят политиците, и да се опитват да запазят своята идентичност". 

По думите й все пак всеки от подкрепящите правителството в даден момент ще търпи някакво разочарование, което е част от компромисите. Според нея всеки ще се опитва да прокарва различни интереси.

ДПС официално не участва в сглобката, но дава значителна подкрепа в гласуванията в НС, отбеляза проф. Стефанова в интервю за предаването "Преди всички". И добави: 

"Мисля, че политиците се научиха да виждат голямата цел. Сега ако голямата цел е да се направи съдебната реформа и някои други поправки в конституционната среда, това е добре, защото означава, че за голямата цел могат да се жертват малки конюнктурни цели". 

Обществените нагласи започват да влияят директно върху решенията на политиците, което в разумни граници ще доведе до полза, изказа мнението си тя и добави: "Стига някой да не се опитва да настройва обществени нагласи така, че да дестабилизира и без това крехкото доверие помежду им". 

На есен ще започнат дебати по Конституцията, каза тя. И още: "Правителството има редица важни действия по посока на Шенген, за влизането ни в еврозоната. Само това е достатъчно, за да имаме активен политически сезон на есен".
 
Управленската програма е факт - това е добре, макар че тя не е разписана в пълен 4-годишен мандат, но тя може да бъде допълнена, коментира проф. Милена Стефанова. 

Според нея до местните избори няма да се стигне до промени в Избирателния кодекс, защото няма време. Местните избори са изключително сложни и е по-добре там да не пипат, смята тя и прогнозира, че вероятно те ще доведат до размествания в големи градове. Във всички случаи Столична община ще смени кмета си, а ГЕРБ бавят обявяването на своята номинация, посочи тя. 

"Вили Лилков многократно ги подканя да излъчат своя кандидатура. Аз много се радвам, че имаме такава кандидатура на гражданска инициатива за кмет на столицата, защото обикновено в големите общини такива граждански инициативи трудно пробиват път. Тези дни предстои официалното обявяване на тази гражданска инициатива за подкрепа на Вили Лилков. Важно е дали гражданската инициатива ще получи подкрепа от партии", коментира проф. Стефанова.

"Дано кампанията на национално ниво не се отрази по негативен начин на случващото се в другите общини. Правото на местните общности сами да определят своите представители във властта не бива да бъде засенчвано от това какво се случва в столицата и какви са настроенията на общността в столицата", категорична бе тя.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас