28 Март, 2026

Проф. Мутафчийски: Още 14 заразени днес, пикът на заразата вероятно ще е след 2-3 седмици

Проф. Мутафчийски: Още 14 заразени днес, пикът на заразата вероятно ще е след 2-3 седмици

проф. Венцислав Мутафчийски

Взетите мерки ни помагат по-бавно да качваме кривата на заболелите от Covid-19, посочи още той

11 са новозаразените в София, в Стара Загора – има 1 в Карлово, и в Бургас – има нови 2 случая. Общо 185  са заразените към този момент у нас. Това обяви на редовния брифинг шефът на Националния щаб проф. Венцислав Мутафчийски.

Около 30 души към момента са хоспитализирани. А колко ще бъдат в пика на заразата  - не мога да отговоря, но той ще бъде скоро, добави той.

Медицински съвет, който ще се ръководи от проф. Костов е орган към премиера и правителството. Той ще занимава предполагам с лечебните алгоритми и обучението на персонала. Той ще има свои права и задължения, които ще определи правителството, обясни шефът на Щаба.

На въпрос дали ще бъде удължено извънредното положение, проф. Мутафчийски запита: Защо да се удължава, то е до 29 март. Ситуацията е много динамична. Тогава би трябва да се вземат решения според ситуацията. Никой не може да отговори какво ще се случи след 29 март. Допускаме ли ние, че до средата на април ще овладеем ситуацията, при все че ние още не сме тръгнали. Математическите анализи, които се правят, показват, че се намираме в дъното на изкачването. Кога и с каква скорост ще се изкачим – ми е трудно да кажа. Благодарение на мерките се катерим сравнително бавно. Пикът вероятно ще бъде до 2-3 седмици. Тези неща се решават ад ход, прогнозира проф. Мутафчийски.

По неговите думи маските няма да ни защитят в пълна степен. Но да кажем на възрастните да носят маски – може да ги обречем на смърт.

Ние им казахме да не се срещат с млади хора, както и да не напускат градовете, защото имаме вече гнезда на заразата. Има много, които не подозират, че са носители на вируса. Мерките трябва да се обмислят, ние ги налагаме, за да не изтървем ситуацията, подчерта още шефът на Щаба.

Той обясни още, че освен регулярното снабдяване на медицинските отделение, на полицията и пр. с предпазни материали, се прави и целево разпределяне на предпазни облекла, маски и шлемове. Задължително е всички лекари да работят със защитни костюми.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Доказали сме, че можем да преборим завладяната държава. Имаме конкретни мерки

Божидар Божанов: Доказали сме, че можем да преборим завладяната държава. Имаме конкретни мерки

Според лидера на “Да, България”, темата с шистовия газ не е на дневен ред. “Това е поредна димка, вдигната от ГЕРБ, за да бъде отклонено вниманието от главната тема

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

За съществуването си до април 1962 г. през лагера преминават над 1500 души, а след промените военна прокуратура установява, че 151 лагеристи са намерили смъртта си в него.

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката!  Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката! Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

По този повод лидерът на ГЕРБ напомни, че може да се повтори казуса с чуждото гражданство на бившия лидер на ПП Кирил Петков.