30 Декември, 2025

Проф. Пламен Киров: Съветниците на Радев са обикновени граждани, няма пречки да бъдат разследвани

Проф. Пламен Киров: Съветниците на Радев са обикновени граждани, няма пречки да бъдат разследвани

проф. Пламен Киров

В президентската институция не трябва да се влиза с въоръжена сила, не е наркокартел, трябваше да е без много шум, смята конституционалистът

"Принципът на разделение на властите може да бъде нарушен при нарушаване на юридическите правомощия на президент или друга институция. Очертават се напълни за свикване на Велико Народно събрание и изработване на нова Конституция. Трябва да се направи разграничения между политическите и юридическите правомощия на президента", заяви пред Канал 3 бившият конституционен съдия и преподавател по конституционна право проф. Пламен Киров.

"Радев може да поиска оставката на правителството, защото е политическата структура, но не и на прокурор, защото е съдебна институция. Отношение на орган на съдебната власт не може да иска оставка, не може и да я предизвика", заяви той. 
 
"Това, което чухме от президента не е призив за държавен преврат, но ако искат да опитат процедура по импийчмънт, нека го направят. Разиграва се доста претоплена супа. Това е един сценарий, описан много отдавна, използван доста пъти", каза още той.
 
"Екипът на президента няма имунитет. Съветниците на Радев са обикновени граждани, ако има данни, няма пречки да бъдат разследвани. Може да има обиск, оглед. В президентската институция не трябва да се влиза с въоръжена сила, не е наркокартел, уреждат се по административен ред, без много шум", обясни гостът.
 
"Президентът беше подразнен от начина, по който беше подходено. Трябва да се изясни какво може и какво не може да се прави по отношение на личността на президента. Преди да се свика Велико народно събрание трябва да има законопроект и да се види какво не се харесва в старата. Президентът се загуби напълно в извънредното положение, не намери за нужно дори да свика Консултативния съвет. Главният прокурор няма да си подаде оставката, не е такъв човек, а министър-председателят ще се замисли кога да проведе изборите", прогнозира проф. Киров. 
Сподели:

Коментари (0)

МФ: Бюджетният дефицит намалява до 2,8% към края на ноември

МФ: Бюджетният дефицит намалява до 2,8% към края на ноември

Приходите, помощите и даренията по КФП към ноември 2025 г. са в размер на 75,413 млрд. лв. или 83,5 процента от годишните разчети. Постъпленията нарастват с 15,6 на сто (10,182 млрд. лв.) спрямо същия период на 2024 г.

Борисов: В бюджета на държавата има 10 милиарда повече - след удар по контрабандата и сивия сектор

Борисов: В бюджета на държавата има 10 милиарда повече - след удар по контрабандата и сивия сектор

"Това означава повече пари за пенсии, заплати и инвестиции, а не за схеми и чадъри.“

МС: Руските резервни части за метрото не може да бъдат заменени

МС: Руските резервни части за метрото не може да бъдат заменени

Необходимите резервни части са строго специфични - затова се налага правителството да разреши използването на предвидената дерогация от въведени забрани по регламент 833/2014 г.