Онлайн медиите и телевизията са основен източник на информация за положението в страната за голямото мнозинство от най-младите - 18-30 годишните и хората на средна възраст - 41-50 годишните.
Информационните сайтове изпреварват телевизиите като източник, на който се доверяват за достоверни вътрешни новини. Сред хората от поколението на 31-40-годишните онлайн медиите изостават само с 5% след телевизиите, сочат данните от изследване на Алфа рисърч по проект на Институт „Отворено общество“ – София.
30% от 18-30-годишните следят основно информационните сайтове, а 24% - телевизиите. За 16% социалните медии са източник на достоверна информация.
При поколението на 41-50-годишните доверието в информационните сайтове е 34%, а в телевизиите - 29%. 8% следят новините по социалните медии.
Когато имат нужда от информация за положението в страната, мнозинството от живеещите в столицата се доверяват най-вече на информационните сайтове, сочи проучването. За мнозинството от живеещите извън столицата телевизията остава основен източник на информация, като на нея разчитат най-голям дял от хората в селата и малките градове.
Над 40% от анкетираните с висше образование заявяват, че основно се доверяват на информационни сайтове, докато само 29% - на телевизията. Обратно - при хората с основно образование 57% предимно се следят новините по телевизията, когато имат нужда от информацията за положението в страната, а 6% - по информационни сайтове.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас