Много хора смятат, че парите са тема за изучаване от финансови институции и кредитни компании като Изи Кредит. Всъщност парите са много повече психология и като такива са обект на изучаване от тези специалисти.
Каква е връзката между парите и емоционалното ни състояние? Защо има хора, които разполагат с малко пари, но се чувстват богат и обратно? Защо купуването понякога ни действа толкова ощастливяващо? Ето няколко важни акцента по темата
Мозъчните стимули на добрия маркетинг
Рекламните кампании се изграждат от екипи от професионалисти, които умеят да влияят на подсъзнателните мозъчни стимули. Непрестанното бомбардиране на ума с изкушаващи съобщения за намаления и оферти ни кара да взимаме нерационални финансови решения.
Можете обаче да превърнете тези маркетингови трикове във ваша полза. Следете внимателно активностите на любимите ви марки и добре планирайте покупките си. Следете за намаления, но само на онези продукти, които истински харесвате или ви трябват. И когато моментът на най-ниска цена настъпи, купувайте с желание. В случай на липса на пари точно в този момент, разчитайте на кредит срещу лична карта, без трудов договор - скоростен начин да получите средства и да се възползвате от намаление.
Емоционални реакции и харчене
Използването на пари за подобряване на настроението е сред най-старите и изпитани методи за бързо получаване на удовлетворение. Да си купите нещо като награда за положените усилия е в рамките на нормалното. Когато обаче компенсирате вътрешна неудовлетвореност с купуване на свръх скъпи вещи, тогава е добре да се замислите коя е онази празнина в душата ви, която се опитвате да запълните с пари и вещи?
Сравнение и социално влияние:
Сравняването с другите е честа практика при вземането на решения за покупка. Социалните медии, където се представят “идеални” животи, могат да подпомогнат чувството за нужда от нови стоки и услуги, което води до прекомерни харчения.
Когато пазарувате, си задавайте въпроса “имам ли нужда от това, за какво ще го ползвам, колко време ще го ползвам” и едва тогава вземете решение за покупка, без значение дали ще платите в брой или с кредит срещу лична карта, без трудов договор.
Отлагане на удоволствието и финансови цели:
Мозъкът често предпочита незабавната награда пред отлагането на удоволствието. Това може да доведе до липса на спестявания и инвестиции в дългосрочен план, тъй като удовлетворението от тези действия е отложено.
Компулсивно харчене и зависимости:
Компулсивното харчене и финансовите зависимости могат да се разглеждат като реакция на мозъчни механизми, които предизвикват желание и удовлетворение. Тези проблеми могат сериозно да влошат финансовата стабилност.
Работете в посока овладяване на основните финансови правила, на съграждане на вътрешно самочувствие и удовлетвореност и ще видите как финансовото ви състояние се подобрява, купувате по-малко, но по-смислени продукти и се радвате на добро парично здраве без да ставате жертва на лоши финансови избори.
Настоящата статия не съдържа професионални съвети и не взима предвид специфични за Вас обстоятелства. При необходимост от професионален съвет се обърнете към специалист. Настоящата статия е представена от „Изи Асет Мениджмънт“ АД, собственик на търговската марка Изи Кредит, с рекламна цел.
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения