26 Януари, 2026

Радев за Празника на труда: Преходът у нас раздели хората на шепа богати и мнозинство от бедни

Радев за Празника на труда: Преходът у нас раздели хората на шепа богати и мнозинство от бедни

Румен Радев

"Днес светът отбелязва Международния ден на труда и работническата солидарност. Петдневната работна седмица, платените отпуски, парите за майчинство и всички права, наследени от миналия век, са резултат от волята за достоен живот на поколения. От куража им да се преборят за тях", се казва в поздравление на президента Румен Радев по случай Международния ден на труда и работническата солидарност – 1 май.

Според него преходът у нас раздели хората на шепа богати и мнозинство от бедни.

"Стотици хиляди са на гурбет зад граница, в опит да изхранят семействата си. През миналата година 89 българи загинаха при трудови злополуки. Това ни поставя на дъното на европейските класации. Все още условията на труд в много български предприятия са далеч от стандартите. Заплащането в редица професии и региони е драматично ниско", коментира президентът.

По думите му, в съвременния свят хората все повече губят представа за силата на солидарността.

Той припомня и, че пандемията е парализирала много икономически дейности и образува опашки пред бюрата по труда.

"Липсата на убедителна подкрепа за пострадалите срива доверието в държавността, а бягството на властимащите от отчетност и контрол на публичните разходи е неуважение към труда на българите, които пълнят хазната и изплащат колосалните държавни заеми с цената на лишения", смята Радев.

"Днес искам да благодаря на всички онези: бедни и заможни, хора на умствения и физическия труд, на всички честни хора, които с почтеност и усърдие градят и пазят България. В тези сложни времена Празникът на труда е повод да си спомним силата на солидарността. Да надмогнем заблудите на егоизма. Защото неволите се надмогват с обединени усилия. Защото трудът не е само прехрана, но и достойнство и бъдеще, за които трябва да се борим с кураж и задружни усилия. Честит празник на труда и солидарността! Честит Първи май, уважаеми сънародници!", завършва поздравлението си президентът Румен Радев. 

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Петков: Не съм и няма да бъда предател на партията, която съм създал

Кирил Петков: Не съм и няма да бъда предател на партията, която съм създал

Когато каузата е мисия, а не политическа кариера или стратегия за лично оцеляване, начините за подкрепа са много - и понякога дори по-ефективни от парламентарната скамейка, изтъква бившият депутат

Първи думи на Йотова като президент - разкри кога ще започнат консултациите

Първи думи на Йотова като президент - разкри кога ще започнат консултациите

Тя ще се съобрази с графика, след което ще започнат разговорите с представителите на всяка една политическа сила

Проф. Константинов: Пет от сегашните партии не ги виждам в следващия парламент

Проф. Константинов: Пет от сегашните партии не ги виждам в следващия парламент

Експертът остро разкритикува Румен Радев, че е подал оставка, защото това се прави единствено при извънредни обстоятелства, каквото няма