"Има ли България нужда от правителство в рамките на 48-ия парламент, или е по-добре да се премине към предсрочни избори? Това е по-важният въпрос. Затъването в спирала от предсрочни избори, в серия от разпускания на парламенти, в създаване на нови нефункционални парламенти, в превръщането на парламентите в предизборна трибуна - това е опасно за България", коментира пред БНР евродепутатът Радан Кънев.
И определи конституционната ситуация в момента като странна:
"Ние се намираме извън рамките на демокрацията и в ситуация на узаконена диктатура. Имаме правителство, което не е избрано от парламента, правителство, което не е отчетно пред Народното събрание. Това не демокрация. В тази ситуация въпросът е политическите сили, избрани в парламента, дали са склонни на нов цикъл на задълбочаване на тази криза".
Евродепутатът подчерта, че за страната ни е важен въпросът за Шенген, защото разделянето на България от Румъния в зоната за свободно движение и споделеното пространство за обща сигурност в Европа, прокарването на граница по река Дунав, е максимален стратегически риск за България, за икономиката и за националната ни сигурност.
"Политиците имат отговорност да гледат стратегически, а не да отговарят на болката на деня, защото това се нарича популизъм. Популизмът е част от политиката, но не трябва да я изчерпва... Икономическите проблеми се решават със силна икономика. Една държава, която остане изолирана в рамките на Европейския съюз, най-вероятно няма да има силна икономика".
Според Кънев добро решение е третият мандат да бъде връчен на ДБ, които да направят опит да получат подкрепата на ПП и ГЕРБ, което означава стабилно мнозинство за избор на правителство.
"Дали слагаме термина технически, програмен, експертен кабинет, това няма значение. Политическите формули за изграждане на едно правителство са безкрайни - има еднопартиен кабинет, начело с лидера на партия, която има мнозинство; видове и баланси в коалиционно правителство; управление на малцинството, което търси подкрепа за всеки свой законопроект; управление, което разчита на мнозинство при гласуванията в парламента, без да има коалиционно споразумение - което предложи Христо Иванов и е най-добрият вариант към момента".
Той допълни, че БСП и "Възраждане" са в тежка изолация по основните принципи на външната политика и сигурността на страната по време на руската агресия в Украйна:
"Затова връчване на третия мандат на БСП би било съмнително от конституционна гледна точка директно заявление на президента, че иска предсрочни избори и да назначава нов служебен кабинет, защото му се е усладила безконтролната власт. Но ще е и демонстрация, че България е изолирана от общата политика по въпроса на защитата на независимостта на Украйна. Вече имаме немалко проблема в това отношение, причинени от държавния глава и от неговите служебни кабинети".
Евродепутатът посочи непрекъснатата предизборна кампания, в която се намира страната ни през последните повече от две години, а това налага безкрайни ограничения върху политическата смелост и политическата отговорност на политиците, тъй като в предизборна кампания не се вземат тежки решения.
Радан Кънев
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен