Генадий Габриелян
"Чий е Крим? В момента е руски, какъв друг може да бъде! "
Тази реплика на българския президент Румен Радев, който приключва първия си президентски мандат, беше чута миналата седмица, три дни преди втория тур на изборите, по време на дебат с другия претендент за най-високия държавен пост. Това пише в свой коментар „Радио Свобода“, руската версия на българската „Свободна Европа“.
Тя предизвика голяма буря, предимно извън България, посочва авторът и дава кратка хронология на случилото се.
Светкавично реагира украинското външно министерство, като нарече твърденията на Радев, че "Крим е руски" недопустими и некоректни. Посланикът на България в Украйна успя дипломатично да излезе от ситуацията. Н.Пр. Костадин Коджабашев увери украинската страна в „неизменната позиция на България в подкрепа на териториалната цялост на Украйна, включително Крим като неразделна част от територията на [украинската] държава и усилията за деокупация на полуострова“.
„Ще кажа на Румен Радев каква е драма“ – емоционално написа в Туитър по повод думите на президента Радев министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба. – „Ако Русия нахлуе в България, заграби част от територията й и уби хиляди хора. С безразсъдните си изказвания българският президент нанесе удар по приятелските българо-украински отношения, изложи България на критика от страна на ЕС, заигравайки с руската пропаганда“, завършва Кулеба.
Твърде рядко реагиращият на упреци Румен Радев направи опит да се оправдае:“ Да, не виждам тук никаква драма, въпросът е много ясен: анексирането на Крим е нарушение на международното право. Но както вече казах и по време на дебата, в политиката има реалности и в този момент Крим е руски“.
Авторът отбелязват, че въпреки създаденото напрежение, то не се е отразило на изхода от балотажа за президент, който Румен Радев печели със сериозна преднина пред проф. Анастас Герджиков, но в ситуация на много ниска избирателна активност – едва 34.1%. По сериозният въпрос, който се поставя е: Ще окажат ли реално влияние върху политиката на България вижданията на Радев за Крим, които ясно се различават от тези в Европа?
„По принцип, на базата на предишни изявления и действия на президента, не се случи нищо изненадващо. Радев неведнъж се държеше по такъв начин, че Кремъл можеше само да го похвали: той не каза и дума в защита на Навални, запази смъртоносна тишина по време на разобличаването и експулсирането от България на почти дузина руски шпиони с дипломатически паспорти; на европейски форуми той не веднъж е изказвал мнение за безсмислието и безполезността на санкциите срещу Москва. И накрая, когато трябваше да гласува по този въпрос солидарно в ЕС, той се опита да скрие това от обществеността. От друга страна Радев има свои избиратели, които не виждат реална негова алтернатива като държавен глава. Именно към тях са насочени изречените по време на дебата думи от Радев: Русия не може да бъде модел за развитие на България, но не може да бъде и враг – най-малкото защото „в паметта на гражданите тя е освободителка на нашия народ“, посочва авторът.
В статията е застъпена и позицията на опонентите на Румен Радев, като се подчертава връзката на настоящия и бъдещ президент с представители на бившия репресивен апарат по времето на соца и открити путинисти.
Противниците на Радев отбелязват, че проруската позиция на Радев съвсем не е толкова безкористна и продиктувана единствено от културни - исторически фактори и обстоятелства. Според Иван Сотиров , бивш зам.-председател на дясната партия Съюз на демократичните сили (СДС), "в инициативния комитет, номинирал Радев за втори президентски мандат, гъмжало от представители на номенклатурата на бившата БКП, бивши служители на Държавна сигурност и откровени путинисти. През целия си първи президентски мандат Радев лобирал за корупционни руски енергийни проекти", отбелязва Сотиров. Българският олигархичен модел според него е проекция на същия руски модел, а самият Радев е основният проводник на влиянието на Кремъл върху българския политически елит чрез корупция“, посочва авторът.
В статията не е пропусната и реакцията на дипломатическата мисия на САЩ у нас по повод скандалното изказване на Румен Радев. От пресслужбата в понеделник излязоха с позиция, в която се изразя безпокойство от изявлението на българския президент, който заяви публично че „Крим е руски“.
"Междувременно българският президент получи покана от ръководителят на Българска национално-културна общност в Крим Иван Абажер покана да посети полуострова. Тази покана за някои обаче се оказа съвсем недостатъчна. И един популярен български сайта побърза да публикува фейк новина, според която Владимир Путин "в своя Instagram с аудитория от 1,2 милиона души" изразява задоволство от позицията на Радев.
Възможно е в тази "Кримска война" последният залп още да не е изстрелян", завършва коментарът на „Радио Свобода“.
Превод със съкращения: Faktor.bg
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас