Няма как да решаваме енергийната сигурност с неустойчиви решения. Атомната енергия е другият чист вид енергия. АЕЦ „Белене“ не само има шанс. Ако искаме да имаме в бъдеще стабилна енергийна система, трябва да я построим.
Това заяви в студиото на Би Ти Ви Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и икономиката и един от най-ревностните защитници на проекта за втора атомна централа у нас. За разлика от много експерти, които с неоспорими доводи са доказали несъстоятелността на този проект.
Ексминистърът опроверга твърдението на бившия служебен финансов министър Асен Василев, че повторното лицензиране на площадката на АЕЦ "Белене" е "невъзможно" след въведените нови изисквания и случилото се във "Фукушима".
Според социалистът приетата от служебния кабинет мярка да бъдат компенсирани небитовите потребители на електроенергия е правилна е навременна.
Добре е, че ще вземе свръхпечалбата на АЕЦ „Козлодуй“, но никой не мисли за свръхпечалбите на частните дружества, например американските централи, или централите на Ковачки, или на ТЕЦ-Варна, които продават също на по-висока цена, предвидена от регулатора. Така може да се балансира системата, като се вземе част и от свръхпечалбата на тези частни дружества, посочи Овчаров.
Той смята, че Законът дава възможност на енергийния министър и на КЕВР да се намесва при определяне на цените на тока. Тази мярка е точно с използването на възможностите, които дава Закона, член 21.
Бившият министър бе категоричен, че енергийната криза не може да бъде решена с обаждане по телефона, какъвто вариант предложи човекът на Путин у нас Николай Малинов. Той подробно обясни как и откъде е започнала енергийната криза и по никакъв начин не я свърза с политиката на „Газпром“ и Москва.
Румен Овчаров обясни и защо се връща доверието в БСП - само за едно нещо – националните ценности, която единствено тя отстоява, за разлика от новосъздадените обекти, за които властта на всяка цена е единствената ценност.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг