3 Февруари, 2026

С още месец удължиха срока на забраната за износ на инсулини и антибиотици

С още месец удължиха срока на забраната за износ на инсулини и антибиотици



С още месец се удължава срокът на забраната за износ на инсулини и някои антибиотици. Това се посочва в заповед на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Документът е публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването.

Целта на забраната е да бъде обезпечен българският лекарствен пазар с достатъчно лекарствени продукти за задоволяване на потребностите на населението, съэожбщава БНР.

След анализ на данни от Изпълнителната агенция по лекарствата, от регионалните здравни инспекции и от Националната здравноосигурителна каса са налице данни за нерегулярни доставки/забавяне или отказ от складовете на търговците на едро за инсулини и антибиотици от групата с международно непатентно наименование Amoxicillin, clavulanic acid и Azithromycin в лекарствени форми powder for oral suspension и granules for oral suspension, както и A10BK „Инхибитори на натриево-глюкозния ко-транспортер 2“ – лекарства с международно непатентно наименование Dapagliflozin и Empagliflozin.

За лекарствата от групата „Инсулини и аналози“ отчетливо се забелязва, че четири от инсулините са с нерегулярна доставка или доставка на по-малко количество или забавяне на доставка при около или над 50% от всички области в страната. За други четири лекарствени продукти от групата са докладвани недостиг при близо или над 30% от всички области в страната.

След преглед и анализ на постъпилата информация се установи, че най-голямо забавяне, нерегулярност в доставките, включително отказ от складовете на търговци на едро има за лекарствени продукти Amoxicillin, clavulanic acid – осем лекарствени продукти от общо 19 са със съобщения за затруднения в доставките. При близо 32 % от областите в страната се съобщава за отказ и/или нерегулярни доставки на един от тези осем лекарствени продукта, докато при 14 % от областите има забавяне или отказ на три лекарствени продукта в различна концентрация на активното вещество. При лекарствата с международно непатентно наименование Azithromycin се наблюдава затруднение в доставките и/или отказ от складовете на търговците на едро при 21 % от областите в страната.

Първата заповед за забрана за износ на инсулин влезе в сила на 2 ноември 2023 г. С нея се забрани и износът на антибиотиците, предназначени за системна употреба в детска възраст.
Сподели:

Коментари (0)

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ  назначаването на служебен премиер

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ назначаването на служебен премиер

Съгласилите се да оглавят служебно правителство са Андрей Гюров, подуправител на БНБ, зам.-омбудсманът Мария Филипова, председателят на Сметната палата Димитър Главчев и зам.-председателите на Сметната палата Маргарита Николова и Силвия Къдрева

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

По думите му предстоящият Конгрес има ключова роля за избора на председател, който да изведе социалистите от кризата и да върне доверието към Столетницата

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е  3,1% от БВП

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е 3,1% от БВП

Общият размер на дълга през годината достига до над 61 млрд. лева, а фискалният резерв - над 17 млрд