18 Юли, 2026

Сериозните мерки - при запълнени 80% от интензивните легла

Сериозните мерки - при запълнени 80% от интензивните легла

Ще затваряме икономиката и училищата, само когато има риск хората да нямат достъп до интензивните легла в болниците, съобщи премиерът Кирил Петков

„Сериозните мерки, свързани с коронавируса, ще започнат, когато има 80% запълняемост на интензивните легла, съобщи премиерът Кирил Петков пред Нова телевизия.

Той съобщи, че правителството е изработило нов план за борба с COVID-19.  

„Планът беше изготвен от министерството и на днешното оперативно заседание на Министерския съвет беше обсъден в детайли. Той е функция изцяло на процента запълняемост на интензивните легла. Това е най-крехката част от здравната ни система в една пандемична вълна. Тези легла не могат да се увеличават бързо”, уточни премиерът.

Министър-председателят посочи, че оттук нататък мерките и кризата ще се управляват на база на процента запълняемост на интензивните легла.

„Когато се запълнят интензивните легла, ако няма капацитет, рискуваме здравето и живота на хората. Планът ще управлява това най-критично звено”, разясни той.

Петков допълни още:

„Ще затваряме потенциално икономиката и училищата, само когато има риск хората да нямат достъп до интензивните легла в болниците. Приоритизираме много учениците, защото вярваме, че освен икономиката, нашите деца трябва да ходят на училище физически”.

Той посочи, че в момента проблем е броят на интензивните легла.

„Там ще има четири етапа - запълняемост на 50%, 60%, 70% и 80%. Когато в дадена област се стигне на 80% - това вече дава истинската критичност, че ще има риск за хората да нямат достъп до тях. Сериозните мерки започват на 80% от запълняемостта на интензивните легла. По-леките - на 70%”, разясни плана Петков.

Сподели:
Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия

Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия

Това заяви министър-председателят по време на срещата си с делегация от федералната провинция, водена от Томас Щробъл, председател на Ландтага (парламента) на Баден-Вюртемберг

Сачева: И Демерджиев иска да е инфлуенсър, открих 11 противоречия в думите му за Атанасова

Сачева: И Демерджиев иска да е инфлуенсър, открих 11 противоречия в думите му за Атанасова

„През последните 5 години служебни кабинети, доминирани от президента, на практика са управлявали най-много, така че темата с наследството малко се изтърка", смята тя

Анкета: Одобрявате ли поведението и външната политика, която води министър Петрова-Чамова?

Анкета: Одобрявате ли поведението и външната политика, която води министър Петрова-Чамова?

Тестване на обществените нагласи към разнопосочните сигнали на премиера Радев и първия български дипломат

Коментари (0)