"Време е да поискаме разполагане на зенитно-ракетни комплекси у нас. Това е нормална практика, вече има такива в Турция и Словакия. България следва да преговаря за придобиване на засилващ отбранителните способности капацитет от съюзниците в НАТО. Трябват ни ПВО системи и ракетни комплекси за брегова охрана", заяви бившият военен министър Велизар Шаламанов пред Нова нюз.
По думите му информацията колко са неизправните ракети в българското военно оборудване е конфиденциална.
"Предаването на дефектирали рекети на Украйна, за да използват определени детайли от тях или да възстановят годността им, е въпрос на тяхната страна. След като военните специалисти са ги определили като негодни, те не са включени в плановете за отбранителна готовност, така че не накърняват бойната способност на армията. Поради членството ни в НАТО, въздушният суверенитет се гарантира от тях. След като няма възможност да бъдат ремонтирани и поддържани в изправност, ракетите трябва да излязат от състава на армията. Това са изделия с отпаднала необходимост. От дълго време има практика за канибализиране на действащата техника - дефектирали изделия стават източник на резервни части за действащите", коментира той.
Според него са необходими още две стъпки за превъоръжаване на сухопътните войски, освен поръчаните 198 бронирани машини.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"