„Винаги досега през тези 35 години преход е имало много по-тежки на пръв поглед ситуации. Помните Лукановата зима, Виденовото управление, имало е превземане на парламента на абордаж. Но винаги една голяма част от българския народ е намирала изход. Дали е бил в лявата тогава БСП, дали е било в дясното СДС, винаги имаше какво да се случи след съответната криза. Сега ние падаме от криза в по-голяма криза, в още по-голяма криза, т.е. дъното на кризата не е достигнато в България. Виждаме какво се случва. Практически основните играчи на партиите губят тотално. ГЕРБ губи 140 хил. гласа, ПП-ДБ губи половината от своите поддръжници - над 300 хил. гласа, единствено от ДПС вдига с 20-25 хил. гласа. Не трябва да забравяме, че ДПС е най-ресурсно осигурената партия с пари. ДПС винаги е купувала избори. Просто този път е купила малко повече.“, казва доц. Методи Андреев в разговор с Васил Данов в предаването „Видимо и невидимо: Абордаж“. Методи Андреев е депутат от 38-то и 43 НС, бивш председател на Комисията по досиетата, активно участва в обществения и политическия живот.
„Евроатлантизмът е свързан с други ценности – морал, честност, почтеност, справедливост. Когато липсват тези базови ценности, евроатлантизмът губи смисъл.“ Това е и причината т. нар. сглобка да се разпадне. „Две трети от мнозинството, което представляваше „сглобката“ принадлежеше към корупционните партии, към партиите на статуквото и нямаше как правителство на Денков да продължи. То щеше да потъне в още по-големи, как да кажа, зависимости.“
„Ако се говореше, че предното правителство е станало с „бабуването“ на Алексей Петров, сега смятам, че това правителство което ще се създаде, почти съм убеден, че ще има правителство, ще е под сянката на Сретен Йосич. Всъщност сглобката и правителство на сглобката не стана, защото Борисов е „клекнал“ на евроатлантическите доводи на ПП-ДБ, напротив. А защото Борисов винаги е воден от своя страх за личното си физическо оцеляване. Борисов се страхуваше от Алексей Петров. Това беше световно известно. Той се страхува от Сретен Йосич. Той се чувства добре защитен, когато е лидер в политиката. Още по-добре ако е министър -председател. Той използва своята партия като щит за защита не на интереса на своите избиратели, а на себе си, на своето физическо оцеляване.“
Методи Андреев споделя, че управлението на Борисов е най-големият период на застой на българската държава. Ако искаме да станем нормална демократична част от Европейския съюз, „трябва да се намери смел и честен прокурор, който да може да намери достатъчно доказателства, за да докаже това, което се говори в обществото, да го докаже съгласно българските закони, т.е. ако искаме да бъдем демокрация, ние трябва да осъдим по нашите закони лидерите, които ни докараха до това положение, защото няма друг начин. А те имат за какво да бъдат съдени.“
„Явно, че в България хората, които искат промяна са по-малко от тези, които искат статуквото да бъде на власт. При това положение първата стъпка на ПП-ДБ е да може да запази, да възвърне границите на този плацдарм на демократично настроените хора, желаещи промяна. Това ще е големият успех на тази тяхна опозиционна позиция, която се оформя в парламента, те трябват да бъдат категорична опозиция. Оттам нататък, когато направят съответните анализи и стъпки и променят лицето си, те трябва да се обърнат към всички, които искат промяна. Основното, което трябва да бъде водещо - кои са хората, които са противници на корупционната държава, създадена от Борисов и Пеевски.“
Целият разговор на Васил Данов с доц. Методи Андреев гледайте във видеото:
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас