24 Ноември, 2024

Социолог: Нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ имаха намерение да направят общо правителство

Социолог: Нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ имаха намерение да направят общо правителство

Яница Петкова, стопкадър: euronewsbulgaria

"Нямаше намерение да се стига до резултат в преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Все пак преговорите на маса бяха нещо положително, но правителство между тях нито едната от двете сили нямаше намерение да прави", коментира пред Euronews Bulgaria социологът Яница Петкова.

"ПП разчитат на втория мандат. За да получат някаква подкрепа от ГЕРБ най-вероятно трябва да има допълнителни компромиси по отношение на личности. На този етап това по-скоро е малко вероятен вариант. Лайтмотивът, че са важни политиките, а не хората катастрофира. Оказа се, че в хората е всичко – всичко е лично. На този терен като, че ли Борисов ги изигра – провокира ги, надлъга ги и те му дадоха състав на проектокабинет, на което той каза „Не, не ми харесват“. Ние ще направим огледалното – ще предложим наш кабинет. Дали от експерти, дали от политици е друг въпрос, но ще се опитаме да съставим правителство, което да управлява в малцинство. Игра и надиграване", добави политологът проф. Росен Стоянов. .

"Губи се време. Някак си политиците започнаха да приемат за даденост нашето търпение, а то е съвсем на привършване. Това, че разиграват някакъв пошъл скеч е много тъжно, защото залогът не е нечие его, а бъдещето на държавата", каза политологът Любомир Стефанов.

"Лидерът на БСП по-скоро лае, отколкото ще захапе. Те напълно имат интерес да участват в управление, най-вече от гледна точка на политическото бъдеще на Корнелия Нинова и на партията, която губи електорална подкрепа. Правителство между ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН няма да е образно казано красиво и желано, няма да е свързано с идеите на протестите, но ще свърши работа от гледна точка на бюджет и законодателство", каза още Петкова.

"Подобно правителство не е невъзможен вариант. Съвсем друг е въпросът дали Борисов ще прецени, че иска да приключи с ПП още в края на юли с нови предсрочни избори и да си позволи лукса да играе 2 в 1 и да приключи и с БСП, защото за пореден път се отдава възможност председателстващият столетницата да остане на власт, запазвайки вътрешната чрез участие в националната. Много е важно докъде Борисов ще разпростре своето потенциално щение, не толкова да се върне на бял кон, колкото да затвърди и позиционира окончателно своето влияние в национален мащаб и с оглед на местните избори", допълни проф. Стоянов.

"Ако досега първият и вторият са преговаряли, какво ще правят по време на първия и втория мандат? Сега ли започват истинските преговори, тъй като досега сме си губили времето или има някаква друга логика? Ще ми се да видим истински преговори. Досега не видях платформи, политически формулирани действия. Никъде не видях черно на бяло за какво са се разбрали", добави Стефанов.

"Има непреодолима липса на доверие между лидерите на по-големите сили, които могат да направят нещо стабилно за в бъдеще", смята проф. Стоянов.

"Това, което се случва са вредни неща, но пък са здравословни за демокрацията, защото водят до нарастваща критична маса", каза още Стефанов.

Според проф. Стоянов чистият вариант е правителство на малцинството, защото ще бъде поставено под тоталния контрол на парламента и ще бъде много нестабилно от гледна точка на вземане на крайни решения.

"Чисто прагматически ГЕРБ имат най-голям шанс да съставят кабинет. ПП пробваха – това не беше крайното им решение, а по-скоро ход да дебалансират изнервен ГЕРБ. Предстои втори мандат и може да предложат това, което е всъщност трябвало да предложат. Трети мандат може да бъде драматично решителен и да създаде технократски кабинет, който обаче може да не е това, от което България има нужда", смята Стефанов.

"Според мен случващото се между ГЕРБ и ПП все още е процес на преговори. Заплахи докато се постигне нещо, което удовлетворява всички. Може би това се цели, но дали ще се получи? По-скоро ме съмнява", пък смята Петкова.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство