24 Ноември, 2024

Стефан Янев: Заварихме притеснителна картина във финансите

Стефан Янев: Заварихме притеснителна картина във финансите

Стефан Янев, снимка: БГНЕС


Министърът на финансите направи преглед на състоянието на държавата – приходи, разходи и необходимост от актуализация на държавния бюджет. Картината, която е заварил през май месец, беше меко казано притеснителна. Това заяви служебният премиер Стефан Янев по време на изслушването си в парламента, предаде репортер на БГНЕС.

Министър-председателят даде информация пред депутатите относно завареното от служебното правителство финансово и икономическо състояние на държавата.

„Установено е системно несъбиране на данъчни постъпления, премахнат последващ контрол на фирмите в страната, което позволява да се натрупат огромни дефицити в системата, било чрез измами, било чрез избягване на плащания“, посочи Стефан Янев.

„В първите дни на служебното правителство установихме, че голяма част от възможността за преструктуриране на бюджета за разходи, които не са заложени в закона, е била изразходвана в първите 4 месеци на годината“, допълни още той, давайки пример с мерките 60/40 и допълнителните 50 лв. към пенсиите на пенсионерите. Така парите, заложени в бюджета за цялата година, са били изразходвани през април и края на май, обясни служебният премиер.

Поради това, че преходното правителство не е направи актуализация на бюджета, към момента на встъпването в длъжност възможностите на служебния кабинет за допълнителни разходи са били почти изчерпани. Кабинетът вече е подготвил законопроекти за актуализации на бюджетите – на държавата, на НЗОК и на ДОО, които вече бяха одобрени от Съвета за тристранно сътрудничество, а МС ще ги разгледа на следобедно извънредно заседание, така че бъдат внесе в парламента в най-скоро време.

Стефан Янев отчете, че правителството се е натъкнало на силна концентрация на фирми, получили публични средства от плащания по обществени поръчки и различни програми. Така за 2020 г. държавата е платила на частни фирми 15,8 млрд. лв., от които 3,4 млрд. лв. са получили само 7 фирми. За първите 4 месеца на тази година, когато все още действаше кабинета „Борисов 3“, само 3 фирми са получили 1, 3 млрд. лв. публичен ресурс.

„Има проверка на фирмите и всички техни подизпълнители, за да се засили публичния контрол“, каза още Стефан Янев. Той припомни, че голям държавен ресурс е разходен и за т. нар. „Инхаус“ поръчки, като рекордьор в това отношение е Агенция „Пътна инфраструктура“. /БГНЕС
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас