Превзетата медийна среда и ужасното отношение към украинските бежанци провокира журналистката Татяна Кристи да създаде своята фондация "Открито сърце", обяснява тя в днешното издание на "Видимо и невидимо: Контрапропаганда".
"Преди година и половина аз се преместих от Щатите в България, тук ме завари ужасната хуманитарна криза с украинските бежанци. Фондацията се създаде от доброволци, които бяха на първа линия в началото на войната, направихме "група за бързо реагиране" и благодарение на моето активно присъствие в социалните мрежи и така наречените "апокрифни канали", започнахме да променяме тази среда. Благодарение на това, че популяризирахме два драстични случая с украински родилки, оставени да родят мъртви деца във варненски болници, поне медицинският персонал като че ли стана по-отговорен" - преценява Татяна Кристи. Вече стотици хора - и потърпевши бежанци, и други доброволчески организации, се обръщат за съдействие към нейната фондация.
"Когато започна бежанската криза, управляваше правителството на Кирил Петков и мога да кажа, че тогава негативно отношение спрямо бежанците нямаше. След като българският президент, а по-точно - путински наместник, започна безгранично да управлява със своите служебни правителства, нещата в България коренно се промениха. Украинските бежанци бяха вкарани в хибридната война, която бушува в България не от една година, и тролските фабрики на руската пропагандна машина започнаха да генерират омраза към тези хора. Особено се "отличиха" БНР с креатури като Волгин, който не знам защо се нарича журналист, и политици като Костадинов, чиято партия трябва да бъде озаптена. Пропагандата им стана особено ефективна и благодарение на президентската калинка в СЕМ. Повечето хора по цял ден се грижат за семействата си и нямат време да следят всичко, именно към тях е насочена тази примитивна пропаганда, и когато няма отпор - дали институционален, дали журналистически, дали граждански - хората започват да развиват омраза" - констатира Татяна Кристи.
За отрицателното отношение към украинските бежанци "помага" и хаотичната държавна политика. Всяка държава в Европейския съюз подходи към кризата според своята специфика, първоначалното им настаняване в хотели според председателката на Фондация "Открито сърце" е било изключително добро решение. След това обаче държавата демонстрира абсолютно нежелание да интегрира тези хора. Създаде се една тромава бюрократична машина, която се превърна в ад за бежанците.
По-нататък в предаването Татяна Кристи анализира програмата за подпомагане, в която участват два регистъра, две системи и един Национален контактен център, Гранична полиция, Дирекция "Миграция" към Външно министерство, Държавната агенция за бежанците, и т.н. "Украинските бежанци станаха без здравни осигуровки, а държавата не знаеше за това, хората изпадаха от системата на НАП, не можеха да разберат какво се случва от смешния Кризисен щаб, и дойдоха при моята фондация. Когато държавата не работи както трябва, това директно заплашва човешки животи. Много хора се върнаха в районите на военни действия, кой знае колко от тях са оцелели" - с горчивина констатира Татяна Кристи.
"Искам да кажа и нещо позитивно обаче - хуманистите, хората които са съпричастни с човешката трагедия на други хора, са много повече в България. Доказаха своята безкористност на практика, само за 48 часа от индивидуални дарители събрахме 16 000 лв.- две трети от заплатата на ограбения в началото на юни украински моряк Дмитрий Коршунов. Тоест, нормалната част на обществото не е осветлявана нито в медиите, нито в държавните институции, нито от трибуната на парламента. Когато вече три години управлява един напълно зависим от руската диктатура служебен кабинет с неговия президент, естествено че държавата се дехуманизира, тя става копие на диктатурата на путин. Но нормалните хора са много повече, наша задача - на медиите, на неправителствените организации, на активните граждани и свестните политици, е непрекъснато да се борим за правата си".
Според Татяна Кристи хуманизмът се гради паралелно с демокрацията. Когато демокрацията стане по-силна, ще бъдем и по-силно общество.
Целият разговор на Калин Манолов с Татяна Кристи можете да гледате на:
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас