Теменужка Петкова: Радев да каже - има ли енергийни проекти, по които президентството работи с Русия
Официалните проекти са дефинирани ясно - Балкански поток и АЕЦ "Белене"
„Ние разбрахме от прессъобщението на президентството за разговора между Румен Раде и Путин. Той е по инициатива на българския президент. Двамата държавни глави са обсъждали енергийни проекти, но не се конкретизира кои. Тези, върху които правителството работи, са много ясно дефинирани – Балкански поток и АЕЦ „Белене“. Румен Радев да каже, ако има енергийни проекти, по които работи президентската институция. Хубаво е това да се знае от изпълнителната власт. От поведението на Радев ме изненада, че се говори за държавни проекти, без да бъдем потърсени, тъй като това е работа на изпълнителната власт“. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова пред БТВ.
„Президентът беше този, който свали доверието си от правителството. Липсата на комуникация между институции не е в полза на държавата. Всички видяхме какво се случи на 19-и май. Видяхме едни режисирани освирквания, докато говори г-жа Йорданка Фандъкова“, каза още Петкова.
„Основната разлика между Южен поток и Балкански поток е в спазването на правилата. Зелената сделка е голямо предизвикателство за България, тъй като 48% от електроенергията ни е от мощности, които работят на въглища. Европа иска да е лидер в борбата с екологичните проблеми. Но нашата позиция е, че подобен преход трябва да е плавен и съобразен със спецификата на всяка държава и да не я излага на риск“, каза още Петкова.
Още от България
Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това
"Контролът е бил в ръцете на Коцев в качеството му на кмет"
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия