"Предстои съдебна процедура, за да се изчисти случая с отстраняването заради несъвместимост на Андрей Гюров. Свидетели сме на една нова тактика - през такива твърдения за несъвместимост да се иска оставка на хора", коментира пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.
По думите му случаят трябва да се развие съдебно, за да се види какво ще каже съдът. Но той съзира политически основания зад тези движения:
"Заключението, за съжаление, за нас като общество от това, без значение какъв ще е изходът, е, че се поставя сянка, съмнение върху интегритета на самата БНБ в момента, в който ние като държава сме обявили, че искаме да станем членове на еврозоната. Това няма да е първият такъв казус, който законно или незаконно е отстранен. Самият КС на няколко пъти се е произнасял по процедури, които НС организира, еволюирайки в своите становища".
Относно правилника на Народното събрание и избора на постоянни комисии, Теодор Славев подчерта, че още от преди 2013 г. БИПИ предлага на парламента да направи стъпки към това да имаме прозрачни и честни процедури. Според него за над 10 години се наблюдава все пак някаква еволюция.
Нашите предложения в своята есенция не са се променили, но се предлагат винаги от опозиционни сили, които в годините са били различни, подчерта той.
За исканата от ПП-ДБ отсрочка за връчване на втория мандат, за да се приемат важните закони, Славев изказа мнение:
"Опитът за декларация е парламентарен инструмент за влизане в предизборната кампания. ПП-ДБ се опитват да фиксират политическия дневен ред, важните за тях теми, второ - да покажат политическа зрялост за това, че трябва да се води комуникация и диалог, макар че по изказвания на определени народни представители те самите не си вярват, че това ще мине и просто е една ПР акция".
"Борба с корупцията става с независим съд и отчетна прокуратура", категоричен е Теодор Славев. По думите му основното, което трябва да търсим, е "бленуваната" съдебна реформа.
"Начинът, по който това да стане, е първо да има един много силен политически субект, който да наложи това. В момента в България такъв няма. Не се очертава и в близко бъдеще. Второ - чрез самоограничаване на властта в НС, на политическата власт на политиците. Рискът е много голям, защото една такава крачка може да се върне като бумеранг и тези, които са приели, утре да станат разследвани, обвинени и т.н.".
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"