22 Февруари, 2026

ЦИК: Още нямаме информация кой ще отговаря за машините

ЦИК: Още нямаме информация кой ще отговаря за машините


Още нямаме информация кой ще отговаря за машините. Това заяви Цветозар Томов, заместник-председател на ЦИК, предаде репортер на БГНЕС.

Още нямаме новина за машинното гласуване, продължават преговорите с възможния изпълнител.

Томов припомни, че по отношение на подаването на заявленията в чужбина срокът завършва на 6 септември и остават още 5 дни. “До момента са подадени 28 000 заявления”, заяви той.

Томов обясни, че методът за подаване на заявления през страницата на ЦИК е много по-удобен за хората. “Страните, в които традиционно се подават най-много заявления са Турция, Великобритания, Испания, Италия и САЩ. Общият брой засега е 2 пъти по-малък спрямо тези през ноември миналата година. Причина за това е либерализираният процес на откриване на секции”, обясни той.

Росица Матева, заместник-председател на ЦИК каза, че в

9364 секции в страната ще се гласува с машини, в 1104 от тях ще се гласува с една машина, а с 290 машини ще се гласува извън страната. Тя добави, че може да се увеличи броят на машините в чужбина при нужда.

Матева съобщи, че след жребия вчера се е установило, че една партия - “Единна народна партия” няма да фигурира в електронните и машинни бюлетини. “Партията не е регистрирала нито един кандидат в листите си”, каза тя и обясни, че това е причината, поради която партията няма да бъде включена.

Матева каза, че в момента проверяват всички кандидатски листи, за да видят дали всички кандидати отговарят на изискванията, съобщава БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

След обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

След обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

Минималните температури ще са между минус 6° и минус 1°, максималните - между 2° и 7°, по-ниски в североизточните райони.

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

Депутати от партия се срещнаха с бизнеса, пред който заявиха, че на тези избори България има шанс за истинско европейско развитие

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

"Ако не е единна стратегическа общност, тогава ще стане жертва на хегемонни позиции, които ще идват не само от другата страна на Атлантическия океан, но също от Москва и Пекин", udpld jfx