9 Февруари, 2026

Цветанка Андреева: Румен Радев се явява заплаха за партиите

Цветанка Андреева: Румен Радев се явява заплаха за партиите

Цветанка Андреева


"Дори да видим изпълнен мандата на ГЕРБ - какво от това? Ще видим някакви министри, но ще видим ли политики - къде са те? За пореден път се разпределят министерски кресла, преди да са се определили политиките, които ще изпълняват тези министри. Зад тези експерти ще стои едно мнозинство в парламента и то ще диктува дневния ред на правителството", коментира политологът Георги Киряков.

По думите му 10-те точки, по които Мария Габриел ще управлява страната, все още не са ясни.

Според политолога Цветанка Андреева изненада е отказът на Слави Трифонов да участва в коалицията. Снощи той обяви, че ИТН оттегля подкрепата си към проектокабинета с мандата на ГЕРБ-СДС.

"Кабинетът на Мария Габриел става безсмислен дори за говорене. Надеждата пак се фиксира във варианта на коалиция и договорености между ГЕРБ и "Продължаваме промяната", прогнозира Андреева пред Bulgaria ON AIR.

Киряков вижда едни и същи въпроси във всички парламенти, а изводът е един и същи - политическо неумение да се съставят добри коалиции.

"Добре тръгна тази парламент, с отрезвяване на някои политически лидери и сили, обаче в един момент някои решиха, в случая Бойко Борисов, че е по-добре да изнудва евентуалните си коалиционни партньори с план Б. План Б е нови избори и нищо друго", смята той.

"Една ротация е гаранция, че партньорите си имат доверие и няма да имаме еднопартийно безсмислено управление. Ротацията дава възможност да не се асимилират партньорите, а да си сътрудничат. Това ни лишава от възможността да имаме силна фигура на министър-председател. Ако днес Мария Габриел предложи имена, това би било демонстрация на управленски капацитет от страна на ГЕРБ", каза още Андреева.

По думите на Киряков още в самото начало е заложен кабинет между първите две политически сили срещу "главата на Гешев" и ще се залагат кампании, които ще направят нестабилно бъдещо управление. Андреева е на мнение, че партиите вече не могат да разчитат на електоралната подкрепа, която непрекъснато пада, на второ място е това, че вече имат общи врагове.

"Румен Радев се явява заплаха. Той е спойката като общ враг. Явява се фигурата на Гешев като предизвикателство пред това да се направи съдебна реформа. Такава е възможна само при добре конструирано мнозинство в парламента", посочи тя.

Според Киряков, президентът ще връчи третия мандат на партията с най-малко шансове за правителство - БСП.

"Президентът има сметка да се налага. Трябва редовен кабинет, на този етап - само с първите две политически сили", допълни гостът.

"Важно за ДПС е да участват в евроатлантическото мнозинство. Ако отидат на следващи предсрочни избори, ще изградят коалиция", заключи Андреева.

Политолозите изразиха мнение, че нов политически проект е малко вероятен.

Сподели:

Коментари (0)

Ключова политическа седмица: интригата е кой ще е служебен премиер

Ключова политическа седмица: интригата е кой ще е служебен премиер

Общо пет длъжностни лица, от т. нар "домова книга", вече заявиха готовност да оглавят служебното правителство.

Започва дъжд от североизток и обхваща страната, по-късно се обръща в сняг

Започва дъжд от североизток и обхваща страната, по-късно се обръща в сняг

Ще духа умерен, а в Дунавската равнина и източните райони и временно силен вятър от изток-североизток. Температурите около 14 ч. ще са между 3° и 8°, за София – около 7°.

Сандов не приема версиите за мистерията "Петрохан" - убийство и самоубийство

Сандов не приема версиите за мистерията "Петрохан" - убийство и самоубийство

По думите на бившия екоминистър той "не вярва хората в "Петрохан" да са извършили някакво злодеяние"