Александър Йорданов, евродепутат от ЕНП/СДС
Бедата COVID-19 през която преминаваме ни задължава да не спекулираме със страховете на хората. Да дадем доверие на институциите и на лекари, медицински сестри, доброволци, органите на реда. Нуждаем се от солидарност.
Действията, които правителството предприе, включително и по предложение на Националния оперативен щаб, се оказаха необходими и животоспасяващи. Това е най-важното. Показателно е, че за България в Брюксел вече се говори като за държава, която се е ориентирала правилно в ситуацията и е взела своевременно адекватни мерки. Такава мярка бе и приетият точно навреме от Народното събрание Закон за мерките и действията по време на извънредното положение.
Отвратен съм от
политизирането у нас на проблема с пандемията COVID-19
В никоя друга европейска държава това не се случва. Президенти, парламенти, правителства и оперативни щабове, медицински работници и доброволци, политически и граждански организации, предприемат синхронизирани действия за справяне с бедствието – идентични или сходни с тези, които и у нас се предприеха. Парламенти гласуват невъзможни до вчера законодателни решения. Правителства въвеждат извънредно положение. Дори и консервативните англичани вдянаха какво трябва да правят и променят много бързо. Политици и граждани „козируват” и изпълняват. Включително и президентите. Никой не се опитва в тази ситуация да зоба рейтинг на гърба на човешката беда. Граждани и политици са съгласни, че колкото са по-строги мерките, колкото е по-извънредно „извънредното” положение, толкова по-бързо ще се ограничи и спре разпространението на пандемията. Ще се спасят повече хора, ще има живот.
Паркове и градини има в цяла Европа. Пусти са. По улиците не се шляят дори дървените философи. Мъртвило е около Айфеловата кула. Няма жив човек и до фонтана ди Треви. Ла Рамба е пуста. На Гранд плас цари невероятна тишина. Осъзнаването на опасността от чумата на ХХI век е всеобщо. Като че ли само у нас многознайковците не свършват. Спор няма: златно време е сега за тях. Жънат „успехи” във Фейсбук. Критикуват, дезинформират, лъжат, клеветят. Инициират всичко, защото не могат да помогнат с нищо. Нямат спирачка. И само колко много злъч и омраза!?
Предполагах, че БСП и Румен Радев
ще се възползват от кризата и ще издевателстват
Направиха го. Нормално бе и други антиевропейски настроени политици и граждани да правят същото. Правят го. Особено отвратителни са нескопосните им опити да пеят дитирамби на Кремъл. Факт е , че има руска помощ за Италия. Но тя е капка в морето от помощ, което осигурява и не само на Италия, Европейският съюз. Затова и съм убеден, че от това изпитание нашият Съюз ще излезе по-силен и единен. И тогава още по-остро ще поставим въпроса, че санкциите наложени на Русия няма да бъдат отменени, докато тази държава не си разкара коронавирусните терористи и сепартисти от Донбас. И не се измете от Крим.
Моето виждане е, че при влошаване на епидемиологичната обстановка в нашия регион, България трябва да прояви солидарност най-напред с нашите съседи, като те бъдат включени в помощта, която „ни се полага” като член на ЕС. Нека и те да ползват ресурсите – финансови и материални, с които ние разполагаме. Македонци, косовари, сърби, турци трябва да разчитат на нас. Трябва да им помогнем, защото вече имаме опит за справяне с пандемията. Ще помагаме, ако е необходимо на гърци и румънци. Ще помагаме на украинци и молдовци. Защото днес не е време за политиканстване, а за отговорни действия. Време е за гражданска и европейска солидарност. Днес не е време за Румен Радев и Корнелия Нинова. Защото и двамата показаха, че използват бедата, която ни сполетя за постигане на „политическо щастие”. Но точно заради това съдбата няма да ги погледне с добро око.
Европейската комисия вече взе своите решения с цел да осигури необходимите доставки на предпазни средства и медицински консумативи в Европа и смекчи последиците за поминъка на хората и за икономиката, чрез оптимално използване на гъвкавостта на фискалните правила на Съюза.
Създаден е бюджет от 37 млрд. евро
и това са ликвидни средства предназначени за малки предприятия и за сектора на здравеопазването.
България ще разполага със 1,358 млрд. евро за медицински цели и за подпомагане на най-уязвимите сектори на икономиката като малките и средните предприятия, пазара на труда и други. Европейският съюз помага и на страни като Иран и Венецеула, а много скоро ще се наложи да помага и на Русия. Това са все държави, които създават проблеми на света, но в тази ситуация трябва да мислим за здравето на хората, а не за мегаломанските амбиции на техните управници.
А сега: pro domo sua.
Работя у дома. Пазя стаята. Помогнах на болнично заведение. Помогнах и на двама писатели и изследователи да издадат книгите си. И ги препоръчвам горещо: романът „Орехова поляна” на писателя Михаил Кръстев и документалната книга на Тони Зарев, впрочем лекар по професия, „Отрезвяваща история...и други истории”. И двете книги би трябвало да са вече в книжарниците.
В днешното заседание на Парламентарната група на ЕНП в залата имаше само 14 депутати. Останалите участвахме дистанционно. Обсъждаха се спешни законодателни предложения в отговор на огнището на COVID-19, както и специфични мерки за мобилизиране на инвестиции в системите за здравеопазване на държавите-членки и в други сектори на техните икономики в отговор на епидемията. Обсъждаше се и позицията ни по предложението на Комисията за финансова помощ за държави-членки и държави, преговарящи за присъединяването им към Съюза, сериозно засегнати от мащабна извънредна ситуация в областта на общественото здраве. Тук трябва да се оцени положително дейността на колегата Андрей Новаков – докладчик и координатор по тези въпроси.
Позицията, която приехме като изявление на групата призовава към
солидарност и съпричастност с всички страдащи
вече от пандемията COVID- 19, с родните и близките на починалите, с всички, които с основание се страхуват за живота си. Трябва да бъдем заедно, в този труден момент и с героите – лекари и медицински работници, с всички членове на спешните служби и органите на реда, които в цяла Европа работят денонощно, за да се грижат за заразените и да спасяват живот.
Важно е да се разбира, че тази пандемия изисква координирани действия. Затова и призоваваме държавите-членки да създадат европейски център за управление на кризи. Само заедно ще можем да се справим с това предизвикателство.
Приветстваме европейската солидарност, която вече беше демонстрирана от някои държави-членки, които приемат пациенти от най-засегнатите страни и призоваваме всички държави-членки да следват този добър пример.
В този контекст призоваваме Комисията и държавите-членки бързо да опровергават всички фалшиви новини, свързани с COVID-19 и да информират прозрачно.
Приветстваме също така предприетите на равнище ЕС стъпки за обща доставка на спешно необходимото медицинско оборудване. То трябва да може да преминава безпрепятствено границите. Това се отнася и за доставките на хранителни стоки през границите. В този смисъл е положителна идеята за „зелени коридори”.
Групата на ЕНП призовава да се използват всички бюджетни средства на ЕС за подкрепа на борбата срещу епидемията от COVID-19. Трябва да се ангажират всички налични инструменти в бюджета на ЕС.
Днес Европа трябва да бъде обединена повече от всякога. Солидарността е наш морален дълг.
Това е позицията на Европейската народна партия. В тази ситуация индивидуални изпълнения, лични политически изхвърляния са най-вредни. Те говорят само за егоцентризъм и користно себелюбие. На 26 март предстои мини пленарна сесия в Европапарламента.
Александър Йорданов
Днес Европа трябва да бъде обединена повече от всякога - солидарността е наш морален дълг
Фактор Фактор
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.