18 Март, 2026

Учениците да имат възможност за поправка на оценка от матура, прие НС на първо четене

Учениците да имат възможност за поправка на оценка от матура, прие НС на първо четене


Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за училищното образование, които позволяват учениците да имат възможност за поправка на оценка от матура. Това може да стане еднократно, в същото училище и не по-късно от една година от полагане на първия зрелостен изпит, предвиждат промените, предложени от депутати от управляващото мнозинство - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Отхвърлен беше проектът на "Възраждане", в който се предлагаше всяко училище да излъчва свой представител в комисията, която избира директор, да се изисква 8-годишен стаж по специалността за директор на Регионалния инспекторат по образование и да може да се повтаря 3-ти и 4-ти клас при лоши резултати, съобщава БНР. 

Именно възможността за повтаряне в началния образователен етап се оказа най-оспорвана:

По проекта, внесен от депутати от управляващото мнозинство, възражения нямаше. Близо три часа обаче народните представители спориха как повтарянето на клас още в начален етап ще повлияе на психиката на ученика, кои са причините да се стигне дотук, дали има етнически дискриминация и какви мерки трябва да вземе държавата.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов защити идеята си:

"Ако ние не въведем тази практика, която ние предлагаме, ако няма тази санкция за семействата, за родителите, ние на практика поощряваме това, което в момента се случва, а именно - разпад на държавата, опростачване на българския народ и разпадане на българската нация. Това е единственият начин и той не е измислен от нас".

Всички изследвания показват, че проблемите идват, ако децата не са обхванати още в предучилищната образователна система, настоя Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС:

"Това не са тези деца, които са от бедни семейства, а тези деца, на които майчиният език не е български, които не са били обхванати в детска градина. Водещи са социално-културните фактори и рецептата, алгоритъмът е тези деца да бъдат обхванати рано в детска градина, да има целенасочена, координирана, съвместна политика на институциите, ежедневна политика за обхващането на всички деца".

В подкрепа на проекта на "Възраждане" освен "Има такъв народ" и БСП, гласуваха и двама депутати от ГЕРБ-СДС.
Сподели:

Коментари (0)

ЦИК изтегли номерата на партиите за изборите: Радев е с №21, ГЕРБ-СДС - 15, ПП-ДБ - 7

ЦИК изтегли номерата на партиите за изборите: Радев е с №21, ГЕРБ-СДС - 15, ПП-ДБ - 7

Общо 24 политически формации са регистрирани за участие във вота - 14 партии и 10 коалиции

НС прие на второ четене промените в удължителния закон за бюджета 

НС прие на второ четене промените в удължителния закон за бюджета 

Освен това парламентът даде на общините право да харчат преходните си остатъци над лимита, който им е зададен. 

ПП-ДБ: София придобива 42 по-модерни автобуса, които не струват 8 пъти над реалната цена

ПП-ДБ: София придобива 42 по-модерни автобуса, които не струват 8 пъти над реалната цена

“Паралелно се подготвят процедури за нови електробуси и тролейбуси чрез европрограми за подобряване качеството на въздуха"