Украинското посолство: Подбуждането към анексиране на територии на Украйна е подкрепа на руския реваншизъм
Посолcтвото на Украйна счита за категорично неприемливи изказвания на отделни представители на политически партии в Републики България срещу държавния суверенитет и териториалната цялост на Украйна. Специално отбелязваме, че амбиции за прекрояването на карта на Европа и подбуждането към анексирането на територията на Украйна е класическа проява на подкрепа на руския реваншизъм, се казва в позиция публикувана на официалната страница на посолството.
От там не уточняват конкретния повод за реакцията, нито кой я е предизвикал, но става ясно, че се визира публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, че "Южна Бесарабия принадлежи на Българи и трябва да се върне към България".
Посолството на Украйна остро осъжда опитите да се подложи на съмнение териториалната цялост на Украйна и духа на Договора за приятелство и сътрудничество между Украйна и Република България, подписан през 1992 година.
Подобни изказвания представляват заплаха за националната сигурност на Украйна, пред вид което Украинската страна ще предприеме всички мерки за превенция и защита, предвидени в националното законодателство и международното право, подчертават от украинското посолство.
Още от България
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката
Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално