24 Ноември, 2024

УНСС уволни дисциплинарно преподавател след критики за посещение на Бойко Борисов

УНСС уволни дисциплинарно преподавател след критики за посещение на Бойко Борисов

Мартин Осиковски

Само няколко седмици след символичния му протест срещу посещението на премиера Бойко Борисов в новия корпус на УНСС, ръководството на университета е уволнило дисциплинарно доц. Мартин Осиковски с мотива, че е уронил престижа на учебното заведение.

Информацията е потвърдена от пресцентъра на университета.

Припомняме, че на 2 април, два дни преди изборите за парламент, премиерът и лидер на ГЕРБ, а тогава и кандидат за депутат Бойко Борисов отиде в УНСС и публикува снимки и текст в профила си във Фейсбук:

"Готов е новият корпус на Университета за национално и световно стопанство. За неговото доизграждане преди 2 години отпуснахме 7,5 млн. лв. Ако искаме младите хора да учат и да се развиват в България - трябва да им осигурим най-добрите условия", гласи текстът на публикацията.

"Беше допуснато един български университет да се превърна в снимачна площадка за #ЖипкаTV. Намирам това за обидно по отношение на автономията като цяло, на толкова много хора, които работят или учат тук и които се чувстват, меко казано, дискомфортно от това, че неволно са превърнати в домакини на предизборна обиколка навръх последния ден от предизборната кампания на Политическа партия ГЕРБ", отговори на публикацията доц Осиковски и добави, че напуска няколко свои длъжности в УНСС в знак на протест, но остава в учебното заведение като преподавател.

За уволнението на доц Мартин Осиковски става ясно от публична петиция, в която се казва, че той е бил уволнен дисциплинарно въз основа на чл. 190, ал. 1, т. 4 от КТ - злоупотреба с доверието на работодателя, чл. 187, ал. 1, т. 8 - злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието и чл. 16, т. 31 от Правилника на УНСС, който задължава преподавателите и служителите на Университета да пазят престижа и доброто име на УНСС, да не го злепоставят и да бъдат лоялни към него.

Самата петиция е подготвена от студенти на висшето учебно заведение и цели да се противопостави на дисциплинарното уволнение на преподавателя и да го върне на работа.

"Убедени сме, че позицията, изразена от доц. Осиковски, не уронва престижа на Университета. Тя изразява неговата лична гледна точка по отношение конкретно на събитията от 2 април, а не по отношение на институцията като цяло. Позицията изразява лоялност към Университета по смисъла на духа на неговия Правилник, на Закона за висше образование и съгласно разбиранията и убежденията на уволнения преподавател", пишат авторите на петицията.

"Настояваме за незабавна отмяна на заповедта за дисциплинарно уволнение на доц. Мартин Осиковски. Намираме наложеното наказание за тежко посегателство срещу свободата на изразяване на лично мнение. Смятаме, че това е изключително притеснително в контекста на устойчивото влошаване на условията за свобода на словото в България", се казва още там.

Публикацията на доц. Осиковски преди изборите предизвика дебат в УНСС заради нещата, които той припомни, включително безпрецедентна финансова и имиджова криза, до която университетът беше докаран именно заради наложения през 2019 г. запор на сметките на учебното заведение. 

Запорът тогава дойде заради неиздължени суми от държавата към строителя на сградата на Новия корпус. Тогава ситуацията се реши, след като премиерът Борисов отпусна обещаните средства. Именно това беше и официалната причина за посещението му при откриването на Корпуса. Което съответно провокира и гневната реакция на преподавателя. 


Сподели:

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"