Одобрената от Европейския парламент за нов председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристига на еднодневно посещение в София като част от консултациите ѝ за състава и ресорите на бъдещата комисия. Но от разговорите ѝ с министър-председателя Бойко Борисов едва ли ще бъде съобщено нещо по-конкретно, освен ако той самият не издаде нещо в характерен стил.
Що се отнася до съобщението "в Министерския съвет двамата ще обсъдят различни теми от европейския дневен ред и от световната политика", то е объркващо, защото германката е просто одобрен кандидат и няма да стане наследник на Жан-Клод Юнкер, докато евродепутатите не дадат съгласието си за екипа ѝ от комисари и не поеме поста на 1 ноември, коментира "Дневник". Тя не е член на германското правителство и не е представител на ръководството на Европейския съюз.
Няма да научим почти нищо за разговорите ѝ в София, защото процесът за определяне на ресорите и оценка на предложените от националните столици кандидати е поверителен. Подробностите може да разкрие само Фон дер Лайен и най-вероятно това ще стане най-рано след десетина дни, когато тя представи структурата и състава на екипа си. През октомври всеки от бъдещите еврокомисари трябва да бъде изслушан в съответните комисии на Европейския парламент. Крайното гласуване е само едно - на 22 октомври, по предварителна информация.
Единственото име, споменавано в България досега, е на еврокомисаря и предложена за нов мандат Мари Габриел. Премиерът Борисов сложи край на всякакви опити да се обсъждат алтернативи още по време на кампанията за евроизборите. В Европа това няма как да се възприеме като кандидат на консенсус в България. Тя е с малко повече от две години опит в Европейската комисия и смята, че има добри контакти в Европейския парламент, където бе депутат. Но съставът на европарламента сега е доста по-различен и ако отново ѝ бъде предложен ресор, свързан с цифровата сфера, не е изключено по време на изслушванията да бъде питана за безпрецедентното за ЕС изтичане на лични данни на милиони българи.
Никоя страна досега, обсъждала с Фон дер Лайен своите номинации и желания, не е разкривала ефекта от първите контакти. Единственото изключение може да се смята Полша, където кандидатът се оттегли в понеделник с обяснение, че на страната е предложен ресор земеделие, а той не е квалифициран за него. В сряда премиерът Матеуш Моравиецки заяви пред местно радио, че вместо Кжищоф Шчерски предлагат Януш Войчеховски, който вече се е срещнал в сряда с Фон дер Лайен и в следващите дни името му ще бъде официално обявено. Германката разговаря в сряда и с естонката Кадри Симсон - бивш министър на икономиката и инфраструктурата, която заяви след това, че ще запази съдържанието на разговора в тайна и че ѝ е бил предложен ресор, свързан с икономиката.
Франция обяви също в сряда своя кандидат за комисар - зам.-управителят на централната банка Силви Гулар, която е също бивш министър на отбраната. Великобритания вече обяви, че няма да излъчва кандидат, защото на 1 ноември вече ще е извън ЕС. Така остава единствено решението на Италия, където се спекулира с имена като бившите премиери Паоло Джентилони и Енрико Лета и бившите министри на икономиката Пиер Карло Падоан и Роберто Гуалтиери.
Появиха се и първите сигнали на недоволство от номинираните за еврокомисари - Ска Келер, един от лидерите на Зелените в Европейския парламент, каза, че сред имената няма никой, който да се смята за автентичен представител на движението, представило се добре на евроизборите през май.
Единственият е 28-годишният литовец Виргиниюс Синкевичюс от Съюза на фермерите и зелените. Той е временен министър на икономиката, а партията е в групата Зелени/Европейски свободен алианс в европарламента, но не е член на паневропейското сдружение на зелените партии. Съюзът в Литва е по-скоро аграрна партия с програма, отиваща вдясно от идеите на Зелените. "Това изобщо не удовлетворява очакванията ни", каза Келер за "Политико." Тя обясни, че след 9 септември зелените ще се съберат в Европейския парламент, за да обсъдят и втвърдят позицията си преди изслушванията на кандидатите за европейски комисари. Зелени има в правителствата на Люксембург, Финландия и Швеция, но трите държави предложиха кандидати от други партии.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"