17 Март, 2026

В Европа България е на 25 място от 31 страни по заболеваемост и на 8 място по смъртност

В Европа България е на 25 място от 31 страни по заболеваемост и на 8 място по смъртност

Костадин Ангелов

Тези, които носят маски поемат много по-малък вирусен товар прекарват болестта по-леко и изграждат имунитет

"По данни на националната информационна система най-много случаи на новозаразени през изминалото денонощие са Благоеврград, Варна и Бургас", съобщи на брифинг на Националния оперативен щаб министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. 

20 833 е общият брой на заразените, 837 са в болница, 44 в интензивни отделения, 825 са починали, 4 444 са излекуваните.

"През последната седмица тенденцията не позволява да се направят заключения и не може да служи за вземането на решения за действия", заяви министърът.

Той съобщи, че в световен мащаб заразените са над 33 милиона, оздравелите - над 23 милиона, жертвите - над 1 милион.

В ЕС България е на 25 място от 31 страни по заболеваемост и на 8 място по смъртност.

До момента са запълнени 10.5% от общо 8 415 легла за болни от коронавирус, и 4% от леглата за интензивни грижи.

1152 са заразените медици.

"Смъртността постепенно спада, за щастие, с най-висока смъртност в момента е Малта", съобщи доц. Ангел Кунчев.

"В цяла Европа, Испания, Франция, Южна Германия започва втора вълна. Нашият ръст седмично е 57%, има страни с над 100%. Водеща е Черна гора, тя е и на второ място в света, следвана от Босна, Северна Македония, Албания, Гърция, Турция и Сърбия", каза още той.

По думите му, продължават забраните за влизане без ПСР тестове и са добавени Израел и Черна гора, както и Украйна, заради трикратно увеличение на заболеавемостта.

Доц. Кунчев добави, че няма промяна в тенденцията - около 20% от хората получават симптоми, а около 5% имат нужда от лечение в болница.

"В армията разпространението все още е клъстърно и е под контрол, общият брой на заразените е 96, включително и медици от ВМА - 46 души. 10 заразени курсанти, които са пристигнали заразени преди началото на учебната година", съобщи и генерал Венцислав Мутафчийски.

Той цитира научна статия, даваща общи насоки за запазване на здравето. 

"Шансът да изчакаме ваксината е в носенето на маски. Тези, които носят маски поемат много по-малък вирусен товар прекарват болестта по-леко и изграждат имунитет. Това е доказано и в Азия по време на ТОРС-епидемията", каза генерал Мутафчийски и обърна внимание, че голяма част от репортерите не носят маските си правилно.

"Въздухът задължа вируса в продължение на минути, особено ако не се проветрява, затова задължително трябва да се носи маската", обясни той.

Министърът на здравеопазването обясни, че решението децата да не носят маски в класните стаи е взето след дълъг дебат между експерти, родители и представители на МО.

"Ежедневно правим организация, когато се налага да командироваме специалисти, както, например, в Гоце Делчев. Там заминаха специалисти от "Света Екатерина", съобщи проф. Ангелов.

Сподели:

Коментари (0)

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

Приемането му ще позволи на страната да работи в продължение на три месеца след 31 март.