22 Юни, 2026

Въпреки полицейските репресии, българи от Босилеград протестираха срещу визитата на Вучич и нарушените им граждански права

Въпреки полицейските репресии, българи от Босилеград протестираха срещу визитата на Вучич и нарушените им граждански права
Бунтарят Мишо изпрати Вучич от Босилеград с протестни плакати

Арестуваният днес от сръбските специални служби и полицията Димитър Треперски-Мишо, от Босилеград е бил освободен по-късно, потвърдиха пред Faktor.bg  негови близки.Причината за задържането му е било очакваното в 15.00 ч. българско време посещение на сръбския президент Вучич. Димитър Треперски  отдавна е известен с публично демонстрираната си българска идентичност, и борец срещу погазване на правата на българското малцинство в Сърбия. Освен него полицията е арестувала и учителката по български език - Даниела Михайлович, която също е подготвяла протестни плакати за визитата на Вучич.

Въпреки профилактиката на полицията Треперски е провел по-късно протестната си акция. Пред дома си е опънал плакати с надписи: "ВЪРНИ МИ, ВУЧИЧ ПЕНСИЯТА, КОЯТО МИ ОТНЕ!" и "ДОБРЕ ДОШЪЛ В БЪЛГАРСКИТЕ ОБЩИНИ!"

Това е първа визита на сръбски държавен глава от 97 години насам в района, населен с етнически българи.

Председателят на КИЦ-Босилеград Иван Николов пък обяви на личната си страница във фейсбук протестно писмо до Вучич, което задържаната по-рано учителка Даниела Михайловчи е трябвала да му връчи. Но при обиска на колата й то е било иззето. В него се изтъква, че  гражданите на община Босилеград са изправени пред тотална икономическа, демографска, хуманитарна и екологична катастрофа. Българите протестират и срещу административния ръководител на общината: „Община Босилеград през последните 22 години е заложник на личното управление на председателя на общината Владимир Захариев, който подчинява демократичния процес на собствените си интереси, превръщайки гражданите на община Босилеград в икономически зависими поданици, изнудвайки ги да му продадат гласовете си на изборите. Работещите хора са превърнати в социални случаи, които зависят от определен договор и чието удължаване зависи от милостта на кмета на общината, докато социално уязвимите хора в околните села буквално гладуват, оставени на себе си.“

Тъжната истина е, че българите в Босилеградско са изоставени не само от сръбската държава, но са забравени от България, която години наред отказва да се ангажира сериозно с проблемите им пред властите в Белград.

Сподели:
Играе ли София по свирката на Кремъл: Остър спор за новите санкции на ЕС

Играе ли София по свирката на Кремъл: Остър спор за новите санкции на ЕС

Европейските санкции срещу Русия разпалиха остра полемика между бивш военен министър и бивш кореспондент на България в Москва

Коларова: Ветото на Радев е унизително, равностойно на голото рамо и заголен крак на външния ни министър

Коларова: Ветото на Радев е унизително, равностойно на голото рамо и заголен крак на външния ни министър

Андрей Гюров е един много слаб кандидат за президент, тук имаме позата на пауна и на подкрепата на един екип от хора

Слънчево и горещо, след обяд - купести облаци, кратки валежи и гръмотевици

Слънчево и горещо, след обяд - купести облаци, кратки валежи и гръмотевици

Максималните температури ще бъдат предимно между 29° и 34°, в София – около 30 градуса

Коментари (0)