24 Ноември, 2024

Ветото вреди на Северна Македония, на България, на Балканите, на ЕС - печелят само българското и македонското ВМРО

Ветото вреди на Северна Македония, на България, на Балканите, на ЕС -  печелят само българското и македонското ВМРО

ЕС си има достатъчно лоши ученици вече

Боян Караджов

За тези, които не знаят, днес не решаваме дали от утре Северна Македония да влезе в ЕС. Решението в момента е дали да се даде старт на преговорите. Които след това ще продължат около 5-10 години. През което време ще преговаряме. Ще решаваме проблеми. Принципно решение. 

Преговорите се водят между министри или посланици на страните членки от едната страна на масата и страната-кандидат от другата. Преговорите са оформени в 35 глави. Всяка от тях по различна тема.
Идеята на преговорите е следната: Европейската Комисия преценява подготвеността на дадената страна-кандидат по списък с критерии по темата. След това Комисията или прави забележки към страната кандидат за конкретни проблеми за отстраняване или директно предлага на държавите членки да отворят главата за преговори. 

Всяка държава може да изрази резерви преди отварянето на главата. 
След това се наблюдава съответната тема. Години наред. Приема се огромно количество ново законодателство, променя се вече установено такова, създават се законодателни и съдебни практики, създават се нови институции, агенции... Всичко това се наблюдава от страните членки и от Европейската Комисия. 
След това Комисията оценява напредъка в доклад, в който предлага на държавите членки съответната глава да бъде затворена и темата да се смята приключена. 

Всяка държава членка трябва да одобри и това решение.

Ако една не е съгласна с постигнатия напредък - темата не е приключена

От тази година, по настояване на Франция глави могат дори да се отварят наново, ако след като са затворени се наблюдава регресия по темата. 
След като всички 27 страни + Европейската Комисия са дали отделни съгласия за отварянето и затварянето на всяка една от 35-те глави се взима решение за приключване на преговорите и приемане на нов член в ЕС.

Всяка страна може да блокира това решение. 
Една от главите, с номер 31 е “Външни работи, сигурност и отбрана”. Тук един от критериите е добросъседство. Това е мястото, моментът и формата някоя държава да заяви, че има проблем по тази тема. 
Всяка страна разполага с поне 3 пъти по 35 възможности да блокира продължаването на преговорите. И още една 4 та възможност да блокира приключването им. 

Словения блокира продължаването на преговорите с Хърватия 14 пъти по време на преговорния процес чрез неодобряване на отваряне или затваряне на глави. Заради двустранен спор. Хърватия искаше Международният Съд на ООН да реши въпроса им, Словения искаше политическо решение. И получи такова именно чрез блокиране на вече започнатите преговори. 

Започнати преговори са културно необратим процес. Незапочването на преговорите оставя всички възможности отворени. А след нас и ЕС има и други на опашката за влияние в региона. Полша и Унгария са доказателство, че понякога дори след 10 години членство европейските ценности могат да бъдат поставени под въпрос. Какво остава за държава, оставена трайно сама пред входната врата. 

Решението(на България, б.р.), все още може

да бъде поправено до декември

В момента от нас се иска да изразим принципно съгласие, че мястото на Северна Македония е в Европейския съюз заедно с нас. 

Ветото на правителството точно в този момент е изключително опасно. 
Че имаме неразрешени проблеми е ясно. Че имаме наново да се сприятеляваме също. Имаме да изчистим 10 години управление на Груевски и 45 години антибългарска пропаганда. А това няма да стане за ден или месец. Няма да стане с договор или с обещание. За едно приятелство трябва време, доверие, понякога караници.. но трябва преди всичко добра воля. 
С това вето правителството на Борисов дава хляб на опозицията в Северна Македония да атакуват правителството, което се опитва да реши десетилетни въпроси. Да подкопае тезата на Зоран Заев, че българите са приятели и братя. Теза, която не сме чували в Скопие отдавна. Теза, която чух и тази вечер в интервю на Заев след ветото. Вместо да ни нахули като лошите, виновни за всичко, той продължава да обяснява на македонците,

че сме братя, че сме приятели, че трябва да сме заедно

 “Точно за това горчи особено, че именно България ни спира”, каза Заев. 
Ветото вреди на Северна Македония, вреди на България, вреди на Балканите, вреди на ЕС. Печелят може би само ВМРО. И българското и македонското. 
В най-лошият сценарии с действията си сегашното българско правителство ще подхрани достатъчно антибългарските настроения за да се обърне палачинката и в Северна Македония да дойде на власт антибългарско и антиевропейско правителство. А самият факт, че е възможно в Скопие да има такова правителство и съществуват антибългарски настроени партии е проблем, които трябва да се реши по време на преговорния процес. Трябва да убедим македонците, че тезите на такива партии нямат почва и ние не сме врагове, а приятели с въпроси за решаване. 
Сърбия започна преговори през 2014 година. За 7 години е отворила 18 от 35 глави. 2 са временно спрени. Време да решаваме проблемите си с македонците имаме.

П.С.: Истината е, че сега Северна Македония, но и всички страни от Западните Балкани плащат заради България. Не ни приеха през 2004та защото не бяхме готови. Приеха ни през 2007ма, но под условие да ни наблюдават, защото пак не бяхме съвсем готови. Решиха да рискуват. Да ни повярват, че ще си оправим проблемите. И понеже ние не оправдахме даденото ни доверие, сега вече никой няма да бъде пуснат “под условие” или преждевременно. ЕС си има достатъчно лоши ученици вече.

Сподели:

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.