"Ситуацията около ваксината на "Астра Зенека" се развива изключително динамично. В момента се извършват интензивни проучвания, за да бъде категорично потвърдена връзката между ваксината и нежеланите проблеми с кръвосъсирването, а и да се изяснят възможните движещи механизми и кои биха били уязвимите групи, за да се предприемат стъпки за максимално ограничаване на рисковете", съобщи пред БНТ проф. Радостина Александрова - вирусолог към БАН.
"Жените, които имат повишен риск от тромбоцитни събития, трябва да се посъветват с личните си лекари и те евентуално да ги насочат към друг тип ваксина", посъветва тя.
"Наблюдаваните проблемните събития са описани след поставяне на първата доза на ваксината", уточни вирусологът и добави:
"Това би трябвало да означава, че ако човек е минал през първата доза и не се е случило такова нещо, би трябвало да има една по-голяма увереност да пристъпи към втората доза".
Проф. Александрова препоръча хората да са спокойни като взимат решение.
"Тези, които искат да продължат с втора доза "Астра Зенека", защото не са имали проблем първия път, защото това са много редки събития, могат да продължат. Тези, които имат притеснение, биха могли да сменят ваксината. За мен е много важно хората, които отиват да се ваксинират, да го правят с усещането, че е за добро и в името на това да се върнем по-скоро към нормалния си начин на живот, а не да отиват с болка в душата, че може да им се случи нещо", добави тя.
България
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас