"За един месец 72 000 души са новозаписани в бюрата по труда в страната, но има 10 000 наети на работа", заяви пред БНР министърът на икономиката Емил Караниколов.
"Моделът 60/40 е правилен", категоричен бе той.
"По оперативните програми извоювахме доста възможности, по "Иновации и конкурентноспособност" постигнахме покриване на широк спектър от бизнеса, който предоставя услуги - хотели и ресторанти. Досега средствата се даваха - 80% от Европа, 20% от лицето, което кандидатства за финансиране. Сега имаме съгласие те да бъдат 100% безвъзмездни, без самоучастие. Предстои изваждане на безвъзмездни средства от ЕС, които ще бъдат насочени и към най-малкия бизнес", посочи още министърът на икономиката.
Той подчерта, че всичко трябва да бъде съгласувано между държавата, работодателите и работниците и че секторите на хотелиерството и ресторантьорството ще се оправят, когато българите, които получават заплати, решат, че ще могат да заделят пари да отидат на ресторант и на почивка.
Министър Караниколов призна, че с всеки изминал ден проблемите в различните сектори нарастват, но "трябва да видим къде ще е краят на тази инфекция от коронавируса и кои сектори как ще пострадат".
Според него, забрана за внос на плодове и зеленчуци и разчитане само на родните производители крие опасност от реципрочна проява от другите страни, което обаче ще засегне нашите производители:
"Такива мерки трябва да се предприемат след дълбоки икономически анализи. При срещите ми с представители на този бранш никой не е отправял такова искане", подчерта министърът.
По повод скандала в Българската банка за развитие икономическият министър заяви, че вървят процедурите по смяна на ръководството след скандала по-рано през седмицата:
"ББР е важна по отношение на това, което се случва в световната икономика и начина за подпомагане на малкия и на средния бизнес. Нека мине кризата, да видим социалните, здравните и икономическите последици, а след това да се вземе решение за бъдещето на ББР", посочи Емил Караниколов.
Той посочи, че винаги е подкрепял влизането на страната ни в чакалнята на еврозоната:
"Това означава доверие от всички страни, които са в еврозоната, към нашата и това означава по-висок рейтинг за България, както и по-голям инвеститорски интерес. Имаме шанс и трябва да се възползваме от него", посочи още той.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас