Започва годишното поклонение в памет на жертвите на комунизма в концлагера "Белене"
- 07:39, 1 Юни, 2024
Днес 1 юни 2024 година, от 11,30 ч. на дунавския остров Персин ще се проведе годишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в концлагера „Белене“, съобщават от инциативната група за подготовка на събитието. Церемонията ще бъде открита от президента Петър Стоянов (1997-2000 г. ). На възпоменателното честване участие ще вземе и служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, съобщиха от МО.
Тазгодишният специален гост на поклонението ще бъде писателката Теодора Димова, чийто последен роман „Не ви познавам“ бе отличен през април 2024 г. с наградата на „Цветето на Хеликон“ за най-продаван роман през 2023 г.
Водещ ще е актьорът Руси Чанев, който наскоро получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство.
На тазгодишното поклонение се очаква да се събират над 500 души от цялата страна и чужбина.
От организаторите подчертават, че участието на гражданите в честването е напълно безплатно и свободно. Единственото, което се изисква е те да носят документ за самоличност при проверката на портала на администрацията на действащия затвор в гр. Белене.
Организаторите работят в тясно сътрудничество с Министерството на правосъдието и ръководството на затвора в гр. Белене, с РПУ-Белене и община Белене за нормално протичане на събитието.
Провеждането на годишното честване става благодарение на доброволната дарителска кампания, организирана от инициативната група за поклонението.
Мрачната история
Преди 75 години, на 27 април 1949 г. с поверително постановление на комунистическото правителство начело с Георги Димитров взима решение за създаването на нов лагер на най-големия от Дунавските острови – Персин край тогавашното село Белене.
За кратко време „Белене“ се превръща в най-големия лагер за политически противници на тоталитарния комунистически режим, който просъществува и най-дълго време – от 1949 до 1987 г. с различни прекъсвания.
Запазените архивни документи в Държавна сигурност са непълни и не дават възможност за точна статистика, но може да се каже, че в „Белене“ са въдворени най-малко 15 000 души от всички слоеве на обществото, а стотици са лагеристите, които намират смъртта си в него.
Лагерът „Белене“ отдавна се е превърнал в символ на неистовия и брутален стремеж на антихуманния комунистически режим да пречупи и унищожи своите политически противници и хора, които припознава като „врагове“ и заплаха за своето тоталитарно управление по съветски образец.
Днес „Белене“ е място на народна памет за жертвите на тоталитарната диктатура на БКП, макар държавата от 10 години не може (или не иска) да приеме да бъде обявен за национален паметник на културата и да го превърне в мемориал, както това отдавна направиха всички други страни от бившия съветски лагер в Източна Европа.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас