„Защита на правата на човека по време на война може да бъде и в контекста на един военен конфликт, т.е. когато има война и когато ние сме във влечени в тоя конфликт. Там обикновено се смята, че няма място за права на човека, защото гърмят оръдия, гърмят други огнестрелни оръжия. Но там също действа правото - международното хуманитарно право и то е свързано тясно с правата на човека. Войната има отражение върху нас по един по-косвен начин - чрез ситуацията на украинските граждани, които получават убежище в България, или на някои руски граждани, които също живеят тук и които също са засегнати от войната в няколко смисъла. Единият смисъл е, че тези руски граждани могат да желаят да получат убежище, защото не искат да воюват, противопоставят се на режима на Путин и искат да станат бежанци в България. Тук вече има какво да разсъждаваме по повод на това, България дава ли им убежище или не, при каква ситуация трябва да им дава и при каква - не. Другата ситуация е, когато те бъдат поискани за екстрадиция“, казва Красимир Кънев- създател и председател на Българския хелзинкски комитет. Днес той гостува на Деян Кюранов в предаването „Видимо и невидимо: Място за мислене“.
„Имало е много случаи, в които са искани руски граждани, както под предлози, които са измислени, т.е. има основания да се смята, че тези наказателни обвинения, които са им предявени, всъщност не са истински, а са прикритие на тяхното искане за екстрадиция по политически причини. Но има и такива, в които тези искания са истински, т.е. става дума за реално извършени престъпления, при някои случаи даже и за доста тежки престъпления.“, казва правозащитникът.
За отмененото от Варненския апелативен съд решение на Окръжния съд за екстрадиция на Алексей Алчин, който беше поискан от руските власти с обвинение за неплатени данъци, след като изгори руския си паспорт Красимир Кънев разказва: „Трябваше да се реагира бързо, т.к. обжалването беше много скоро след решението на първата инстанция. Тогава, за пръв път, Варненския апелативен съд поиска от нашата организация да даде доклад за състоянието на правата на човека в русия и това беше първият доклад, който дадохме и въз основа, на който Апелативния съд отмени решението на Окръжния и той не беше даден за екстрадиция. И не беше даден на основание на това, че той може да бъде преследван по политически причини, независимо от това, че обвинението е чисто криминално, т.к. той има политически прояви…. Решението на Варненския апелативен съд беше голямо удовлетворение за нас и мисля, че отпуши една ситуация в България, която дотогава беше забулена в разни предразсъдъци, виждания, нагласи към Русия.“
„Ако България даде човек за екстрадиция и ако той попадне на нечовешки и унизителни условия в затвора, не само Русия, но и България, с акта си на екстрадиция носи отговорност.“, казва правозащитникът.
За да научите повече за лошите практики в руската правораздавателна система, нечовешкото и унизително отношение в затворите гледайте разговора на Деян Кюранов с Красимир Кънев във видеото:
Още от България
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"
Костадинов пак над закона - щурмува БНБ заради „скрита“ визита на МВФ
Лидерът на "Възраждане" настоява да информира фонда за това че „правителството фалшифицира данните за инфлацията и дефицита“